Iráni választás: Jobbról előzik a fundamentalista rezsimet, még tovább radikalizálódik az ország

9 perc

2024.03.26. 11:30

A hagyományos konzervatív elittel szemben a kívülálló fundamentalisták sikerét hozta az iráni parlamenti választás. De a teokratikus rezsim legitimációja tovább gyengült, a nők jogainak korlátozása erősödik.

 

Mohamed Kalibaf parlamenti elnök „hipokrita”, és le kell mondania – harsogta Hamid Razai, a neokonzervatívok egyik üdvöskéje. Aligha várt bárki is nagy izgalmakat a március elején tartott iráni parlamenti választástól, a szokatlanul éles kirohanás jelezte, hogy a rekordalacsony részvétel mellett és a reformista erők kizárásával tartott szavazás mégiscsak hozott változást. A Teheránban indult Kalibaf csak a negyedik legtöbb vokssal jutott be a parlamentbe a fővárosnak juttatott 30-ból, holott 4 éve még elsőként végzett. Most az első három helyen olyan keményvonalas kívülállók – köztük Razai – futottak be, akik nem tartoznak az elithez.

Az iráni belpolitika egyértelműen tovább tolódott jobbra – közel két évtizedes trendet követve –, mégpedig nemcsak a konzervatívok szorítása erősödött, de azon belül egyre radikálisabb irányzatok kerekednek felül. Az első fordulóban a 290 fős parlamentben – madzsliszban – 245 jelöltet választottak meg, a többi mandátumért a 20 százaléknál is alacsonyabb részvétel miatt májusban második fordulót tartanak. Hozzávetőleg 40 olyan képviselő lesz az új parlamentben, akikre a reform- és a centrista erők az áldásukat adták.

Kimondottan reformista politikus nem lesz a parlamentben, mivel az ilyen jelölteket kizárta a választásból az egyfajta alkotmánybíróságként is működő Őrök Tanácsa. A reformisták és a mérsékeltek legfontosabb szervezetei eleve nem is indultak, sőt némelyikük bojkottra szólított fel. Iránban nincsenek az európaiakhoz hasonló legális pártok, de befolyásos mozgalmak, csoportok vagy politikusok közzéteszik az általuk támogatott jelöltek listáját, amelyek átfedik egymást. A választáson részt vett egyetlen mérsékeltnek mondható lista az Ali Motahari vezette Nemzet Hangja volt, amely azonban az alacsony részvétel és jelöltjeinek ismeretlensége miatt nem szerzett mandátumot.