„Ezt a szart már hagyhattad volna a Rákosiékra” – Majtényi György történész megrajzolta Kádár Jánosné portréját

8 perc

2024.04.13. 17:00

2024.04.15. 11:02

Hogyan élt a kor legjobban fizetett házaspárja, miért nem volt boldog a házasságuk, miért nem született gyerekük, miért varrt játék mackókat Kádár felesége, és mit adott fel a férje miatt? Erről beszélt Majtényi György történész, a Kádárné és Kádár című könyv szerzője.

HVG: Miért érezte fontosnak, hogy megírja Kádárné Tamáska Mária életrajzát?

Majtényi György: A történelemkönyvekben általában is alig szerepelnek nők, pedig tudjuk, hogy mindig megkerülhetetlenül fontos szerepet játszottak a történelemben. Ennek részben épp az az oka, hogy kevesebb a történelmi forrás a tevékenységükről, hiszen az ő hatásuk – a férfiak és nők közötti társadalmi egyenlőtlenségekből következően – sokszor informális volt. A diktatúrákban a fontos döntések jó része informálisan születik, és így volt ez a Kádár-korban is. Tudjuk, hogy Tamáska Mária érdeklődött a személyi döntések iránt. Diktatúrákban valóban kevés fontosabb kérdés van a káderpolitikánál, azaz hogy megbízható, az első számú vezetőhöz lojális emberek kerüljenek a pozíciókba.

Kádárné egyszer azt mondta: „Én voltam a férjem legjobb barátja.” Ami egyfelől azt mutatja, mennyire nem voltak Kádárnak rajta kívül valós emberi kapcsolatai, másfelől azt is, hogy a feleségével bizonyosan számos fontos döntést megbeszélt. Mindketten a háború előtti társadalom olyan alsó osztályából érkeztek, amelynek tagjai a Kádár-kort társadalmi és anyagi felemelkedésként is megélhették. Tamáska Mária a Kádár-rendszer kínálta viszonylagos szociális biztonságot tartotta férje uralma legpozitívabb oldalának, s ennek kialakítására ő is sarkalhatta Kádárt. A személyzeti politikán túl tehát ez is bizonyíthatóan fontos volt számára. Sok szempontból a rendszer szürke eminenciásának számított. Érdemes tehát megrajzolni a portréját, még akkor is, ha a források szűkössége miatt az szükségszerűen töredékes marad.

HVG: Milyen ember volt?