A nagy infláció elmúltával már nem fialnak eleget a lakossági állampapírok
A sokat fizető lakossági állampapírok után kapott hozamot egyre több befektető más, nagyobb kockázatú befektetésbe forgatja át. Domokos László írása.
Az idei első negyedévben az állam több mint 900 milliárd forint kamatot és lejárt tőkét fizetett ki a lakossági ügyfeleknek, akiket korábban vehemensen kapacitált a prémium állampapírok vásárlására. Csakhogy az inflációt követve egyre kisebb kamatok és a romló feltételek láttán
a kisbefektetők fokozatosan elfordulnak az állampapíroktól.
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai alapján még az idei első 14 hétben is több mint 1140 milliárd forintnyi lakossági állampapírt értékesítettek. Az MNB adatai szerint azonban hiába voltak nagy kifizetések februárban, ettől nem feltétlen nőtt meg a kisbefektetők étvágya. „A nagyobb kamatfizetések idején átmenetileg a lakossági állampapírok iránt is nőtt a kereslet, de a számokból az látszik, hogy a kifizetett kamatokat és tőkét a kisbefektetők nem forgatták vissza teljes mértékben” – mondja Herman Bernadett, a Bank360.hu vezető szakértője. Az állampapírban továbbra is bízók a jelenlegi kínálatból választanak új befektetést, újabban egyre népszerűbb a Fix MÁP, amely negyedévente fizet kamatot.
A nagyobb pénzügyi vagyonnal bíró privátbanki ügyfelek viszont már keveslik az állam által kínált kamatokat, így a kapott hozamokat más befektetésbe, például részvényalapokba, vegyes vagy abszolút hozamú alapokba teszik át, esetleg devizás megtakarításokat keresnek.