Vigyázat! Kortárs képzőművészek a Néprajzi Múzeumban!
A tervezettnél több mint egy hónappal korábban, április 28-án zár be a Néprajzi Múzeum A kétely felfüggesztése című formabontó és rendkívül kedvező visszhangra talált kiállítása. Társlapunk, A mű szerzője, Bihari Ágnes az utolsó tárlatvezetések egyikén kérdezte a kiállítás társkurátorát, a magyar múzeumi szakma úttörő egyéniségét, Frazon Zsófiát.
A Néprajzi Múzeum történetében rendhagyó vállalkozás során a kurátorok, Frazon Zsófia és Wilhelm Gábor három meghívott képzőművésszel, Albert Ádámmal, Kristóf Krisztiánnal és Trapp Dominikával három éven át dolgoztak együtt. Céljuk az volt, hogy a közös kutatási-gondolkodási-alkotási folyamat végén olyan új műalkotások jöjjenek létre, amelyek a művészek által kiválasztott múzeumi etnográfiai/antropológiai tárgyakból és megközelítésekből inspirálódtak, és azokkal együtt jelenjenek meg a kiállításban, mintegy szinergiát létrehozva.
„Mindhárom létrejött alkotásra jellemző az, hogy a múzeum gyűjteményéből választott mű a kiindulási pontja” – mondta el Frazon Zsófia. „De nem az volt a kurátori mondás, hogy ‘végy egy tárgyat’, hanem tágabban tekintettünk rá,
művészet és etnográfia történeti és kortárs viszonyait vizsgáltuk.
Ezzel a kapcsolattal mi Wilhelm Gáborral évek óta dolgozunk, ez lesz a múzeum készülő állandó kiállításának egyik altémája. A meghívott művészekkel ennek a témának más perspektívájú megközelítésére tettünk kísérletet, és ezt a típusú munkát a jövőben is folytatnánk.”