Az izraeli high-tech ipar nem várt helyről kaphat új dolgozókat

Az ultraortodox zsidókra kevéssé jellemző az új technológiai eszközök használata, de egy vállalkozó hisz abban, hogy ezen változtatni tud, sőt.

  • HVG HVG
Az izraeli high-tech ipar nem várt helyről kaphat új dolgozókat

Mi különös van abban, ha Izraelben az egyik zsidó matekra, programozásra és angolra tanítja a másikat? Semmi. Ez legfeljebb akkor meglepő, ha a diák haredi. Ezzel a névvel illetik arrafelé a vallási előírásaikat a legapróbb részletekig betartó ultraortodox zsidókat, akik megvetik a világi hívságokat, életüket elsősorban a Tóra tanulmányozásának és a családnak szentelik.

Márpedig Yitzik Crombie izraeli vállalkozó azt vette a fejébe, hogy a modern élettől és annak hovatovább nélkülözhetetlen eszközeitől (mint a televízió, a számítógép vagy az okostelefon) elzárkózó vallásos honfitársait megtanítja használni ezeket, mi több, ezek révén bevezeti őket a high-tech munkaerőpiacra.

Ennek jegyében alapított 2017-ben Jeruzsálemben egy haredieknek szóló startupkeltetőt BizMax néven, tavaly pedig – némi alapítványi és kormánytámogatással – beindította Tel-Aviv mellett, Bnei Brakban, az egyik legsűrűbben lakott és legszegényebb városban a Mego-programot.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?