Nagy lépést tett Tiborcz az agrárbáróság felé, és ebben állami tízmilliárdok is segíthetik

8 perc

2024.05.02. 05:00

2024.05.02. 13:56

Aligha képzelhető el magyar oligarcha föld- és vadászbirtok nélkül – legújabb szerzeményei alapján így gondolhatja ezt a kormányfő veje, Tiborcz István is. Az állami tízmilliárdokkal felpumpált magántőkealapok közbeiktatásával az ügyletek javarészt átláthatatlanok.

Miután a pénzügyek, az ingatlan- és hotelbiznisz, a logisztika vagy az energetika területén már kiteljesedett, erdészeti, faipari és növénytermesztési birodalmának felépítéséhez is hozzálátott Tiborcz István. Nem is a kormányfő vejének töretlen vállalkozói ambícióival van baj, sokkal inkább azzal, hogy a hozzá hasonló, a kormányhoz közel álló nagyragadozók állami tőke segítségével kebelezik be a fél országot. Teszik ezt magántőkealapokon keresztül, amelyek működése áttekinthetetlen. Jóllehet a titkosságukat világszerte jogszabályok garantálják, attól a pillanattól kezdve, hogy Magyarországon közpénzek százmilliárdjait mozgatják, a nyilvános kontroll lehetőségének hiánya elfogadhatatlan. Mindez, ha a Holdról nem is, az Európai Unióból és Amerikából már látszik.

A magántőkealapos konstrukciót választotta Tiborcz István is, amikor 2024 elején megvásárolta addigi olasz tulajdonosától a kifejezetten jó pénzügyi pozícióban lévő Drawa Mezőgazdasági és Erdőgazdálkodási Kft.-t, amely az agráriumban szinte mindennel foglalkozik.

Ötezer hektáros földterület Somogyországban, faipari és raklapgyártó üzem, sőt még egy Széchenyi-kastély is jár a 2022 végén ötmilliárd forintos saját tőkéjű, csaknem hárommilliárdos árbevétel mellett bő félmilliárdos nyereséget hozó vállalkozással. A felvásárlást a Tiborczhoz kötődő Főnix Magántőkealap hajtotta végre egy projektcégen, az Agrár Invest Alpha Kft.-n keresztül. Icipici arányban benn maradt a vállalatban az olasz Rappo Isacco, aki több, a Drawa tevékenységéhez kapcsolódó vállalkozást menedzsel.

Hogy mennyibe fájt a bevásárlás, az persze üzleti titok, mint ahogyan az is, hogy mennyi állami tőke segítette az akvizíciót.