Az EU Ukrajnának adja a befagyasztott orosz jegybanki vagyon hozamát – az USA a nála lévőt egyszerűen lefoglalná
Az EU-ban megszületett a döntés, hogy az orosz pénzhez nem nyúlnak, de a kamatát elveszik. Az USA és Nagy-Britannia az egészet elkobozná, kiskaput nyitva a nemzetközi jogon. A moszkvai jegybank külföldön parkoltatott tartalékának túlnyomó része az EU-ban ragadt.
A fronton ember- és lőszerhiány miatt egyre kritikusabb helyzetbe kerülő Ukrajna rövidesen újabb eurómilliárdokra számíthat – és ezt az orosz jegybanki tartaléknak köszönheti. A 2022. február 24-én indult orosz offenzíva után nem sokkal a Nyugat befagyasztotta az orosz jegybank kinnlevőségeit, és tavaly nyár óta egyre nagyobb vita folyt arról, miképp lehetne azt felhasználni Ukrajna közvetlen megsegítésére, illetve a háború okozta kár kompenzálására, aminek az összegét ötszáz- és ezermilliárd dollár közé becsülik.
Az EU 27 tagállama immár tanácsi szinten jóváhagyta a kompromisszumot, hogy a tartalékot érintetlenül hagyja, s Ukrajnát a belőle származó hozammal támogatja. A háború kirobbantásakor az orosz jegybank 260 milliárd eurónyi tartalékot birtokolt külföldi letétkezelőknél. Ebből – készpénzben, illetve euróban, dollárban vagy más valutában kibocsátott külföldi államkötvényben – mintegy 210 milliárd euró ragadt az EU-ban.
191 milliárd az európai pénzpiacokon kulcsszerepet játszó belgiumi Euroclear klíringházban hever,
a második legnagyobb összeget, 19 milliárd eurót Franciaországban fagyasztották be, míg Németországban mindössze 210 millió euró orosz jegybanki pénz van, az EU-n kívül pedig a mindig megbízható Svájcban őriznek 7,8 milliárdot.