Még keményvonalasabb fundamentalista rendszer jöhet Iránban az elnök halálos helikopter-balesete után
A legfőbb vallási vezető lehetséges utódjának tekintett Ebrahim Raiszi iráni elnök halála hatalmi harchoz vezethet. Az átmenet rövid távon zökkenőmentes lehet, de hosszabb távon komoly kihívást jelenthet Irán számára.
Nem sokan hullajtanak könnyeket Iránban az ország északnyugati részén helikopter-balesetben vasárnap meghalt Ebrahim Raiszi elnökért. A rendszer híveinek televízióban bemutatott siratásai ellenére a visszafogott gyász egész Iránban érezhető volt.
Az élet nem állt meg, a boltok nem zártak be, a közösségi médiában gúnyos megjegyzésekkel illették az „elnyomás arcának” tekintett Raiszit, sőt titokban itt-ott még petárdát is durrantottak. Nem csoda, hiszen a 2021-ben megválasztott Raiszi rövid elnöksége alatt keményvonalas irányt vett az iráni politika. Elődje, Hasszán Rohani nyolc évében Teherán kereste az enyhülést a Nyugattal, aminek eredményeképpen 2015-ben alkut kötött az iráni nukleáris programról. Rohani részben ezért nyerhetett másodszor is 2017-ben, méghozzá épp Raiszivel szemben, és úgy tűnt, a Közel-Kelet békésebb jövő felé indulhat el.
A teheráni rezsim 2021-ben viszont semmit sem bízott a véletlenre, az Ali Khamenei legfőbb vallási vezető kiszemeltjének és hű szövetségesének tartott Raiszi a riválisai eltiltásával és alighanem csalással győzött. Az idei márciusi parlamenti választáson pedig az 1979-es iszlám forradalom óta először zárták ki teljesen a mérsékelt és a reformista politikusokat, a szavazási részvétel rekordalacsony, 41 százalékos volt.