Legkésőbb 2032-ben végrehajtanák élő embereken a fejátültetést, a videó sokkolja az internetet
Tucatnyi tudományos és számtalan etikai kérdést is felvet a fejátültetés lehetősége, egy amerikai startup cég, a BrainBridge viszont azt állítja, nyolc éven belül elvégezhetik az első ilyen beavatkozást.
Elborzasztotta az embereket a mesterséges intelligencia (MI) és robotsebészek segítségével a világ első fej- és arcátültetését tervező startup. A BrainBridge nevű kezdeményezés mögött a jemeni származású tudománykommunikátor és filmrendező, Hashem Al-Ghaili áll.
Ő 2022 decemberében egyszer már sokkolta a közvéleményt EctoLife nevű szerkezetével, ami szó szerint termeli a gyerekeket. Egy mesterséges burokban tartja őket, amelyen keresztül minden, a fejlődéséhez szükséges dolgot megadni neki, egészen addig, amíg el nem érkezik a „születés” pillanata. (Akinek máris eszébe jutott a Mátrix című film, az nincs egyedül.) Al Ghaili akkori ötletét arra a tudományos sikerre alapozta, hogy a kutatók 2017-ben már elkészítettek egy mesterséges méhet, a BioBaget, amiben aztán egy bárányt segítettek a világra. A BrianBridge esetében azonban ilyen sikerről kevésbé beszélhetünk.
Az emberiség régi vágya a fejátültetés
Évszázadok óta foglalkoztatja már a tudósokat, hogy miként lehetne elvégezni egy fejátültetést. Jelenlegi ismereteink szerint sehogy, az ugyanis egyfelől egy rendkívül komplex művelet lenne, másfelől pedig nem ismerünk még olyan gyógyító eljárásokat, amelyek végén a páciens teljesen (illetve hát bármennyire) felépül és ugyanúgy (vagy legalább bárhogy) funkcionál az életben, mint korábban. Sőt, jó eséllyel a páciensek – merthogy a fej átültetéséhez értelemszerűen legalább két emberre van szükség – túl sem élnék a beavatkozást.