Thomas Piketty: Nem akarom, hogy a nyugati baloldal eltűnjön, ahogy az Magyarországon és Lengyelországban történik

7 perc

2024.05.30. 04:30

A szocializmusban látja a jövőt Thomas Piketty. A neves francia közgazdásszal a szuverenitás megerősítéséről, az európai politikai blokkokról és az ukrajnai háborúról beszélgettünk új könyve, Az egyenlőség rövid története magyar megjelenése kapcsán. Nagy Dániel Gergely interjúja.

HVG: Korábban az egyenlőtlenségek irányába mutató és ható folyamatokat írta le, új könyvéből viszont az az optimista kép rajzolódik ki, hogy globálisan nőtt az egyenlőség.

Thomas Piketty: Hogy milyen trendeket azonosítunk, az attól függ, hosszú távra tekintünk-e, vagy csupán az elmúlt évtizedre koncentrálunk. Mindig igyekeztem optimista és pozitív lenni, a mostani elemzésemben azt hangsúlyozom, hogy a nagyobb egyenlőség felé való hosszú távú elmozdulás politikai küzdelem.

HVG: A szocializmus képviseleti, demokratikus formája mellett érvel. Nem túlságosan terhelt kifejezés ez ahhoz, hogy vonzó legyen a tömegek számára?

T. P.: A szocializmus demokratikus, részvételi, ökológiai és multikulturális formájáról beszélünk.

A kommunizmussal szemben ez a kifejezés megmenthető és használható,

persze más-más története van különböző országokban. Nyugat-Európában a szocializmus és a szociáldemokrácia törekvései és kísérletei sok helyen közel állnak egymáshoz. Franciaországban nem a Szovjetunióra gondolnak, ha a Szocialista Pártról vagy a szocializmusról van szó, előbb asszociálnak Tony Blairre vagy azokra a balközép pártokra, amelyek nem végezték megfelelően a munkájukat az elmúlt évtizedekben, amikor hatalmon voltak.