Macsó hímzés és NER-luxusfeleségek – 45 éve ír a HVG a nők helyzetéről
A most 45 éves HVG a kezdetektől foglalkozik “nőügyekkel”. A 2010 óta regnáló Orbán-rendszer a nők helyét a konyhában és a szülőszobán jelöli ki
A karrier hímnemű szó – kommentáltuk az 1980-as évek legelején azt a helyzetet, hogy a gazdaság felső szintű irányítása teljes egészében zárt a nők előtt, s ugyanezt voltunk kénytelenek ragozni az azóta eltelt több mint négy évtizedben, ami 2010 óta kiegészült azzal, hogy Orbán Viktor a politika felső régióit is nem nőknek való vidéknek nyilvánította. De nem csak az üvegplafont lehetetlen áttörni, a nők hétköznapi családi és társadalmi egyenlőtlenségei is újratermelődnek.
A HVG indulása után nem sokkal Munkácsy Mihály Rőzsehordójának képi parafrázisába sűrítettük azt az alárendeltséget, amit a nők az élet szinte minden területén elszenvednek a házimunkától az elhelyezkedésen át a fizetésekig. S azóta sem tudunk pozitív fejleményről beszámolni: az Orbán-rezsim a nők helyét a konyhában és a szülőszobán jelöli ki, kizárólag az e szereppel kompatibilis családmodellt támogatja, a jövedelmi és karrieresélyek kiegyenlítéséért semmit nem tesz, mindemellett a vállaltan hímsoviniszta kormánypárt politikusai alpári szexizmussal kommunikálnak a nőkről.
Ahányszor csak Orbánék bekukkantottak a hálószobákba vagy a nők szoknyája alá, címlap született belőle. Többször megrajzoltuk álmaik asszonyát, majd szörnyülködtünk a macsó kurzus eljövetelén, amikor egy fideszes képviselő a családon belüli erőszak kriminalizálásának parlamenti vitáján azt találta mondani, hogy ha a nők megszülnék a maguk 2-3-4 gyerekét, akkor fel sem merülhetne az asszonyverés. Ettől csak stílusában tért el az öregecskedő Kövér László házelnök, amikor az unokaszülésben definiálta a nők önmegvalósításának csúcsát.
2022-ben megnéztük, hogyan hatott 12 év NER-kormányzás a nők helyzetére Magyarországon:
Ugyanő genderőrületnek nevezte a nők elleni erőszakról szóló isztambuli egyezményt, amit a parlamenti kétharmad azóta sem ratifikált. De még ezt is lehetett fokozni azzal, hogy Orbán 2018-as győzelme után átfogó megállapodást helyezett kilátásba a magyar nőkkel, rájuk nyomva a nemzethalál elkerülésének felelősségét, mert megfellebbezhetetlen igazság, hogy a világ azoké, akik teleszülik. Innen már csak egy lépés volt, hogy a pink education jelenségen kezdjenek aggódni fideszes körök, mondván: ha túl sok a diplomás asszonyság, akkor kevesebb lesz a gyerek.
Ahogy politikai termékké vált a demográfia, megjelentek az azt hitelesíteni vélt nők is a politika csúcsain, és persze a címlapjainkon. A 37-et dekázó, az igazságügyi tárcát Brüsszel elleni főhadiszállássá, na meg a korrupció fellegvárává silányító Varga Judit, valamint a családról és a gyerekek védelméről miniszterként és államfőként is kenetteljes ájtatossággal prédikáló Novák Katalin díszpéldányai voltak a Fidesz idealizált nőképének, családmodelljének és romlott újraelosztási rendszerének. A kegyelmi botrány kitörését követő morális és politikai bukásuk, gátlástalan beáldozásuk pedig megtestesítette a konzervatív női szerepmodell kudarcát, a családbarát, gyerekvédő kormányimázs álságosságát.
Nőügyekkel akkor volt a leghálásabb foglalkozni, amikor feltűntek a színen a Fidesz nőideáljának paródiájaként értelmezhető született, pontosabban fizetett feleségek. Noha a nemzeti együttműködés hajnalán még Képviselőné Háztartásbeli Andrea volt a mintanév a – nem nyilvános – házastársi vagyonnyilatkozatokon, a politikusok már akkor is gyakran használták a feleségüket strómannak, ha üzleti érdekeltségeik miatt szorongatták őket.
Aztán ahogy egyre cinikusabbá vált a rendszer, kijöttek a rivaldafényre a kiváltságos feleségek, akik arcot adtak a NER-elit fékevesztett urizálásának és gátlástalanságának. És persze címlapért kiáltottak: a turizmus- és divatdiktátor Ráhel, az Óvatos Dubaj Andi (emlékszik még valaki Beatrix asszonyra?) és a szürke kisegérből szőke üzletasszony-celebbé avanzsált Cecília. Amikor 2019-ben összeállítást közöltünk a NER-elit feleségeinek és lányainak gazdasági pozíciószerzéséről, és a címlapra a propagandaminiszter fényűző életmódjáról és közpénzzel kitömött vállalkozásairól ismert akkori feleségét, Rogán Cecíliát emeltük, válaszul a hatalom letiltatta címlapplakátjainkat a közterületi hirdetőoszlopokról. Sokatmondó, hogy Cecília utódjának nevét Rogán oldalán nem a címlapokról, hanem vádbeszédekből ismerjük.
Borítóképünkön HVG-címlapok / fotó: HVG