Akikre a Fidesz büszke: az FPÖ útja a nemzetiszocialista múlttól a sörsátoron át a sporttáskában kihordott pénzig
Inkább vallják magukat németnacionalistának, mint osztráknak az FPÖ tagjai. Pártelnökük arról álmodik, hogy őszre ő lehet az első bécsi “népkancellár”. Most induló sorozatunkban bemutatjuk a Fidesz új szövetségének, a Patrióták pártcsaládjának tagjait. Elsőként az Osztrák Szabadságpártot, amely az ID frakcióját otthagyva állna össze Orbánékkal.
“Az a célja ezeknek az eliteknek, hogy gyökerestül kiirtsák az egyéneket és a nemzeteket.”
“Ez egy kis, gyökértelen nemzetközi klikk, amely egymás ellen uszítja a nemzeteket, amely nem akarja, hogy megnyugodjanak.”
Az első idézet Herbert Kickltől, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezetőjétől származik. Az FPÖ szerepelt a legjobban a június 9-i európai parlamenti választásokon Ausztriában, 6 képviselőt küldhetnek az EP-be, eggyel többet, mint a nagyobbik kormánypárt, az Osztrák Néppárt (ÖVP) vagy az ellenzéki Szociáldemokraták (SPÖ). Nem sokkal a választások után Kickl, a cseh Andrej Babis korábbi miniszterelnök és Orbán Viktor új európai európai pártcsalád létrehozásáról állapodtak meg. A Patrióták Európáért nevű tömörüléshez azóta csatlakozott a portugál Chega is.
A második idézet viszont nem Kickltől, hanem az osztrák születésű Adolf Hitlertől származik. A Nemzetiszocialista Német Munkáspárt vezérét nem kell bemutatni. 1945-ös öngyilkossága után 11 évvel, 1956-ban a náci párt katonai szervezete, a Waffen-SS egy volt tábornoka, Anton Reinthaller alapította meg az Osztrák Szabadságpártot, amit Kickl most vezet. Az FPÖ évtizedek óta küzd és birkózik ezzel a múlttal, ahogy egyre nyíltabban célozza meg az osztrák kancellári hivatalt.
A hatalomratörő szabadságpártiak régóta szoros kapcsolatot ápolnak a Fidesszel, Herbert Kickl, a párt jelenlegi vezetője példaképként tekint Orbánra. Ez nem újságírói fordulat, ő maga mondta, többször. Kettejük politikájában valóban sok a hasonlóság. Mindketten migránsellenesek, megvetik a liberális demokráciát, és a liberálisnak tartott média állítólagos túlsúlyát. Azt hirdetik magukról, hogy egyszerre küzdenek a hazai és a brüsszeli politikai elitek ellen, szoros kapcsolatot ápolnak Oroszországgal, lakosságcseréről beszélnek. Fontos különbség viszont, hogy Herbert Kickl nincs kormányon Ausztriában, ellentétben a 14 éve regnáló magyar miniszterelnökkel. Ez azonban nemsokára megváltozhat.