Bidennek és Putyinnak is jól jött a hidegháború utáni legnagyobb fogolycsere, ám Ukrajna aggódik
A török közvetítéssel végrehajtott speciális diplomáciai akció nyugtalanságot keltett Kijevben, ahol attól tartanak, Moszkva és Washington az Ukrajnát érintő kérdésekben is egyezségre juthat.
Nem tagadta meg magát a moszkvai rezsim: Vlagyimir Putyin államfő személyesen fogadta azt a nyolc orosz állampolgárt, akik a több nyugati országgal nyélbe ütött múlt heti fogolycsere keretében térhettek haza egy kormánygépen. Többek között az a Vagyim Kraszikov FSZB-tiszt vonulhatott el vörös szőnyegen, katonák díszsorfala előtt, aki 2019-ben Berlin belvárosában fényes nappal agyonlőtte Zelimhan Hangosvili csecsen ellenzékit.
Ugyancsak államfői kézfogás járt Vagyim Konoscsenoknak, akit azért ítéltek el az USA-ban, mert miközben orosz állami megrendelésre pénzmosással foglalatoskodott, részt vett csúcstechnológiát képviselő amerikai katonai eszközök Oroszországba csempészésében. A többi, szintén szívélyesen fogadott orosz állampolgárnak is köze volt a titkosszolgálatokhoz, igaz, két kiskorúnak csak közvetve: a 2022-ben Szlovéniában letartóztatott Artyom Dulcev és Anna Dulceva két gyermeke csak a Moszkvába tartó repülőgépen tudta meg, hogy nem argentin, hanem orosz a nemzetiségük. Az „alvóügynökök” családjába született fiú és lány nem is beszél oroszul, Putyin ezért spanyolul kívánt nekik jó éjszakát.
Egészen mást kívánt a Moszkva által elengedett orosz ellenzékieknek Dmitrij Medvegyev az orosz biztonsági tanács alelnöke, egykori államfő és miniszterelnök.
„Ezek az emberek árulók, ha nem is a szó jogi, de erkölcsi értelmében. Jobban teszik, ha nem feledkeznek meg arról, mennyire múlandó az e világi létük. Legyenek mindig körültekintőek, és égjenek el a pokol tüzében”
– írta a politikus egy Telegram-üzenetben. Bár az egykor liberálisnak gondolt Medvegyevre az utóbbi években jellemzőek a bombasztikus kijelentések, a mostani halálos fenyegetést nem lehet nem komolyan venni. Orosz ügynökök 2006-ban Londonban megölték Alekszandr Litvinyenko kiugrott titkosszolgálati tisztet, majd 2018-ban azt a Szergej Szkripalt próbálták novicsok idegméreggel meggyilkolni Salisburyben, aki egy 2010-es fogolycsere révén költözhetett Nagy-Britanniába.
Tizenhat nyugati és nyolc orosz állampolgár szabadult az utóbbi évtizedek legjelentősebb fogolycseréje során. A mostani, hét országot érintő „hadművelet” a hidegháborús példák hangulatát idézte.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.