„Évről évre, napról napra látom, hogy belefáradnak” – több tízezer gyereknek van gerincferdülése idehaza

9 perc

2024.08.21. 04:30

2024.09.03. 16:18

A szakértők szerint nem lehet eléggé hangsúlyozni a gerincferdülés korai szűrésének fontosságát, de sok gyereken csak akkor kezdik el a kezelést, amikor már nagy eltéréseket mutat a röntgen, mert egyszerűen nem volt, aki a kisebb görbületet kiszűrje. A betegségnek sok esetben nemcsak a testi, de a lelki terhei is súlyosak, a komolyabb, akár műtétet is igénylő elváltozások az egész családot próbatétel elé állíthatják mentálisan, és érzelmileg is.

Gerincferdülés miatt évente több száz korrekciós műtétet végeznek tinédzsereken, amelyek egy része korai diagnózissal és korrekciós kezeléssel egyébként elkerülhető lenne. A konzervatív kezelés, azaz a speciális gyógytorna és a fűzőviselés ugyanis sok esetben hatékonyan megakadályozhatja az állapotromlást, a helyzetet azonban már a nulladik lépésnél, a szűrésben tapasztalható fennakadások is nehezítik.

Gerincferdülés a gyerekek 2-4 százalékánál alakul ki, tehát Magyarországon több tízezer gyereket, és így családot érint.

A betegség esetenként már kisgyermekkorban is diagnosztizálható, korai kezdettel akár hatéves kor alatt is jelentkezhet, de inkább a kiskamaszoknál jellemző. Csak kisebb százalékban ismert az eredete, ez lehet például veleszületett csigolyafejlődési rendellenesség, idegrendszeri vagy egyéb betegség. Ahogy dr. Cs. Frank László gyermekortopéd sebész, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Ortopédiai Osztályának osztályvezető főorvosa mondja, a hajlam öröklődhet, ezért, ha a családban már előfordult valamelyik formája, fokozottabban kell figyelni a gyerekekre.

Érdekes, hogy a lányoknál négyszer gyakoribb a nagyobb deformitások előfordulása, ám ennek a miértjére még nincs egyértelmű magyarázat. Eleve sok tényezőtől függ, hogy kialakul-e a betegség vagy sem – olyannyira, hogy még egypetéjű ikreknél sem biztos, hogy ha az egyiküknél nagyobb mértékű gerincferdülés jelentkezik, akkor a másikuknál is ugyanakkora mértékű és ugyanazon a gerincszakaszon fog kialakulni. A nők felülreprezentáltságának oka lehet, hogy eleve lazább ízületi rendszerrel rendelkeznek, mint a férfiak, tinédzserkorukban gyorsabban nőnek, tehát hamarabb kezdenek nőni, mint erősödni, a női nemi hormonok is a lazább az ízületek és a kevésbé tónusos izmok irányába hatnak – magyarázza Holcsa Judit gyógytornász-manuálterapeuta, Schroth-terapeuta. Hogy mi is pontosan a Schroth-terápia, arról ebben a cikkünkben írtunk:

Amíg az egészségügy felkészül a gerincferdülés szűrésére, jórészt a szülőkre marad a feladat

Több mint száz éve meghekkelte a német egészségügyet, és saját gerincferdülésén kísérletezte ki a látványos gyógyulást elősegítő terápiát Katharina Schroth. Miből áll a módszer, és milyen ma Magyarországon ennek az elváltozásnak a kezelése?

A szűrés fontossága és akadályai

A kisebbeknél és a kamaszoknál alapvetően fontos, hogy a szülő, a védőnő, iskolaorvos, de akár a testnevelőtanár vagy az edző is rutinszerűen figyelje a gyerekek hátát, aszimmetriát keresve, és gyanú esetén időben specialistához vigye. Holcsa Judit szerint a gerincferdülés kezelésében az iskolai szűrés lenne a legfontosabb, de megfelelően képzett szakemberek híján ez nehézkesen működik. Korábban az iskolaorvos szűrt, néhány éve pedig a védőnőkre bízták a feladatot, akiket ugyan elküldtek továbbképzésekre, de a rendszer még közel sem tökéletes. Mint mondja, a szűrés orvosi kompetencia, és ortopéd orvos feladata kellene hogy legyen, de kifejezetten gyermekekkel foglalkozó ortopéd orvos is nagyon kevés van. „Sok gyerek csak akkor kerül az ellátórendszerbe, amikor már nagy az eltérés, mert nem volt, aki a kisebb görbületet kiszűrje” – érzékelteti a problémát.