Nehezen lehet bárki annyira okos, hogy lenyomja a gigacégek okosgyárait

6 perc

2024.08.21. 13:05

2024.08.21. 13:05

A legokosabb gyártók a világ ismert vállalataihoz tartoznak, ami érthető a hatalmas beruházási költségek miatt. Mindenesetre a haszon több szempontból is kecsegtető.

Ha elektromos autóról van szó, akkor sokaknak ugrik be az amerikai Tesla. Ha az önvezető technológia kerül szóba, szintén az Elon Musk milliárdos által alapított és irányított márka ötlik fel. A Tesla azonban nemcsak az okosjárművek megalkotására és fejlesztésére törekszik, de a gyártást is forradalmasítani igyekszik, az egész gyáriparban példát mutatva. Olyannyira, hogy az első európai gyártóhelyét, a Berlin melletti Gigafactoryt a világ egyik legokosabb gyáraként tartják számon – írta a Manufacturing Magazine a világ tíz legokosabb üzemét taglaló idei összeállításában.

Persze a tízes listán szereplő vállalatok változnak, attól függően, hogy melyik szakportál vagy elemzőcég készíti azokat. Az viszont mindenképpen feltűnő, hogy általában a legismertebb cégek szerepelnek azokon. Volt már első például a dél-koreai Samsung vagy a német Siemens, de igen előkelő helyezést ért el az amerikai General Motors, Boeing és Intel, a finn Nokia, a svéd Ericsson, a német BMW és Bosch, illetve a japán Mitsubishi – csak néhányat említve.

A talán kevésbé ismertek közül az élmezőnyben található például az épületgépészeti termékeket gyártó dán Danfoss, a robotokat készítő japán Fanuc Corporation vagy az ipari automatizálással és digitális átalakítással kapcsolatos technológiákkal foglalkozó amerikai Rockwell Automation.

Az érdekesebb konkrét példák közé tartozik az amerikai PepsiCo New York-i gyára, amelyet eredetileg 1965-ben létesítettek. Ma már a mesterséges intelligenciát (MI) és gépi tanulást használják az itt készülő chipsek ellenőrzésére. A vállalat digitális szemet is bevet a feldolgozás előtt álló burgonyák súlyának megbecsülésére, így sokkal pontosabban hámozhatják meg a krumplikat.