Éjszakai találkozóra jött valójában Budapestre a volt iráni elnök, de hogy miért, az államtitok
Az iráni exelnök, Mahmúd Ahmadinezsád májusi budapesti látogatása kezdettől gyanús volt, és úgy tűnt, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem meghívása csak egy titkos találkozót leplező fedősztori. A hvg360 most megtudta, hogy Ahmadinezsád Budapesten valóban tárgyalt, erről pedig a kormány is tudott, de mindent titkosítottak.
Senki sem gondolhatta komolyan, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) azért hívta Budapestre májusban Mahmúd Ahmadinezsád volt iráni elnököt, mert a globalizáció, a klímatudatosság és a zöldpolitika megannyi kiváló nemzetközi szaktekintélye helyett őt tartotta a legalkalmasabbnak arra, hogy előadjon az egyetemen a “közös értékek a globális környezetben” témában. Mint a hvg360 megtudta, nem is ez volt a látogatás valódi oka.
Már eleve gyanús volt, hogy az NKE egy sehol meg nem hirdetett, zárt körű rendezvényén, bármiféle hírverés nélkül tartotta meg előadását május 7-én a volt iráni elnök, és ez is csak azért derült ki, mert az Euronews észrevette egy iráni lap cikkét, amely szerint Ahmadinezsád Budapesten lesz az NKE konferenciáján. Miután ez kiderült, az egyetem csak annyit válaszolt a Hetek kérdésére: nem kívánják kommentálni a témában megjelent sajtóhíreket.
Az iráni lapok akkori híre szerint az exelnököt Deli Gergely, az NKE rektora hívta meg a május 6–11. között rendezett konferenciára, hogy 7-én és 8-án is tartson előadást a tanácskozás „kiemelt vendégeként” a környezetkárosító veszélyek kezeléséről. Mindez azért volt különös, mert az iráni iszlám köztársaság elnöki posztját 2005–2013 között betöltő Ahmadinezsád nem annyira környezetvédelmi, mint szélsőségesen iszlamista, antiszemita, Izrael- és Amerika-gyűlölő, holokauszttagadó nézeteiről ismert.
A látogatást Magyarországon igyekeztek elhallgatni, de iráni híroldalakon fénykép és videó is megjelent róla, illetve a volt elnök beszédéből is idéztek. Ezek alapján Ahmadinezsád közhelyeket puffogtatva az ember evolúciójáról értekezett, kiemelve az egyén természethez és a környezethez való viszonyát, amely szerinte kezdettől fogva végigkíséri az emberiség történelmét. Már akkor sokan gondolták, hogy ezért kár volt meghívni és konferenciát rendezni, de már tudjuk, nem is ezért hívták.