Jön a Könyvfesztivál, itt a HVG nagy szubjektív könyvajánlója – 2. rész
Hogyan tűnhetett el Mengele, visszatekintve milyennek látja a rendszerváltást Demszky Gábor, miért mentette meg a Nobel-díjas német tudós zsidó munkatársát, milyen élményei voltak monarchiabeli utazásai során a Svejk írójának, mit gondol az angol nyelvről Nádasdy Ádám, hogy indult romlásnak a Balaton már a Kádár-korban – efféle utazásokra invitálnak a külföldi és magyar szerzők a könyvfesztiválra megjelentetett köteteikben. A gazdag kínálatból a HVG ismét szubjektív válogatást készített.
M. Tayyib Gökbilgin: Atatürk és a török nemzet
Az oszmán–magyar közép- és újkori kapcsolatok kiváló kutatója, az 1981-ben elhunyt történész másik szenvedélye Kemal Atatürk forradalmának bemutatása volt. A magyarul tudó, Magyarországon többször járt és a történészekkel jó kapcsolatot ápoló tudósnak a kiadó korábban már megjelentette a magyar történészek hozzá írt leveleit. Ebben a könyvében Atatürkről szóló beszédeit, előadásait gyűjtötték egybe, amelyeket főleg a politikus halála évfordulóin mondott el ifjú, egyetemista közönség előtt. A modern, világi török állam megteremtőjéről szóló könyv a tudós fiának támogatásával jelent meg, aki apja könyvtárának egy részét is a Szegedi Tudományegyetemnek ajándékozta.
Grüll Tibor: Ézsau három könnycseppje – A zsidók három háborúja Róma ellen
A bibliai történetben ránk örökített egy tál lencsés Ézsau három könnycseppje miatt törtek ki Izraelnek a Róma elleni háborúi, amelyeket történeti források alapján immár „nem nehéz azonosítani” – írja a pécsi ókortörténész-professzor, aki részben azért nyúlt a témához, mert „az elmúlt száz évben számos olyan új forrás került elő”, amelyek révén a történettudomány „egyedülálló lehetőséghez jutott”. Az ilyen vagy olyan irányban elfogult ókori szerzők írásai mellett immár a helyszínen feltárt papirológiai, epigráfiai, numizmatikai és régészeti adalékok is a történészek rendelkezésére állnak. A szerző azt sem titkolja, hogy a tisztán láttatás reménye vezette tollát, hisz
„a mai világpolitika egyik régóta húzódó súlyos válsága, az izraeli–palesztin konfliktus mindkét oldalról át van szőve olyan történeti vonatkozásokkal, amelyek az I–II. századi Róma-ellenes felkelések időszakára utalnak vissza”.
Allegra Gucci: A játszma vége – Fények és árnyak a Gucci család körül
„Nem vagyok képes ítéletet mondani, bármi is legyen az. Mert nem vagyok bíró: egy gyermek vagyok, aki az anyját nézi, egy gyermek, aki az apjára gondol” – írja a 43 éves Allegra Gucci, a Gucci luxusmárka 1995-ben meggyilkolt örököse, Maurizio Gucci kisebbik lánya. A kötet el nem küldött levelekből áll, amelyeket Allegra az apjának írt. A levelekben a ma már kétgyermekes anya Allegra leírja, hogy ő hogyan látja a Gucci család tragikus történetét, és anyját, Patrizia Reggianit, akit 1997-ben 29 év börtönbüntetésre ítéltek volt férje megöletéséért, majd 2016-ban jó magaviseletének köszönhetően szabadon engedtek.