Annyi energiát zabál az MI-ipar, hogy felélesztik az USA legnagyobb atombalesetének erőművét is

10 perc

2024.10.03. 15:30

2024.10.03. 15:43

Évtizednyi bezárási hullám után kiszuperált erőművek újranyitásával elégítené ki a mesterséges intelligencia energiaigényét egy formálódó, új trend az Egyesült Államokban. Így lehel új életet a Microsoft a Three Mile Islandbe, de más társaság is megkötötte már a saját nukleáris bizniszét. A kritikusok aggódnak, mert az atomenergia csak a kibocsátástól mentes, a kockázatoktól nem.

Szeptember végén jelentették be, hogy újraindítják a rossz emlékű Three Mile Island (TMI) atomerőmű egyik reaktorát Pennsylvaniában. Az ok: brutálisan magas a Microsoft mesterségesintelligencia-adatközpontjának energiaigénye, és a cég jobbnak látta, ha a fenntartásból és a fejlesztésből fakadó plusz áramkeresletet nem szén- vagy gáztüzelésű erőműből származó elektromossággal pótolja, hanem felébreszti a 2019-ben bezárt nukleáris erőművet. Ez, ha meg is valósul, elsőzés lehet az USA-ban, üzemen kívül helyezett atomreaktort ott soha korábban nem indítottak még újra. Ráadásul, ha minden a tervek szerint alakul, hamarosan jön legalább a második és harmadik ilyen eset is.

Bár a Three Mile Island arról híres, hogy itt történt az USA történetének legnagyobb atombalesete – 1979. március 28-án megolvadt a reaktor szívének mintegy fele, az érintett, 2-es blokkot pedig ólomszarkofágba kellett zárni – azt az Egyesült Államokon kívül kevesebben tudják, hogy az üzem ezután még egy másik blokkal évtizedekig működött. Az 1-es blokk húzta 2019-ig, amikor úgy ítélték, gazdaságilag teljesen versenyképtelenné vált a földgázalapú és a megújuló energiákkal szemben, és bezárták. Ez a blokk indulna újra a Microsoft MI-programja etetésére, a tervek szerint már 2028-ban.

Ez az olcsó energia nem lesz olcsó

A TMI 1-es blokkja nincs kapcsolatban a leolvadt 2-essel, de ugyanúgy Harrisburg közelében, a Susquehanna folyó mellett épült. Kapacitása 837 megawatt, legalább 700, egyesek szerint akár 800 ezer amerikai otthon áramigényét is képes lenne ellátni. Nem fogja: sikeres újraindítás esetén minden egyes kilowatt a Microsoft-szervereket eteti majd.

A Susquehanna Steam Electric Stationje Salem Township város mellett
Wikipedia Commons / Jakec

Tulajdonosa és működtetője, a Constellation Energy a techóriással kötött megállapodása pénzügyi részleteit nem árulta el, ám az nyilvánvaló, hogy óriási bizniszről van szó. A Microsoft húsz évig veszi majd tőlük az energiát – hogy mennyiért, azt szintén nem közölték. A Financial Times azonban idézi a Jefferies Group befektetési bank és pénzügyi szolgáltató becslését, mely szerint a techcég talán 115 dollárt fizet majd megawattóránként a Constellationnek, miközben ugyanabban a régióban jelenleg nagyjából 60 dollár egy megawattórányi szél- és napenergia piaci ára.

A társaság szerint a szerződés nettó 3 milliárd dollár értékű lehet, 38 százalékos megtérülési rátával. Ezek becslések, mindenesetre a Constellation részvényeinek ára a szeptemberi bejelentést követően 22 százalékot ugrott 257 dollárra, több mint megduplázva az egy évvel azelőtti árfolyamot, és az emelkedés néhány kisebb hullámvölgytől eltekintve azóta is tart.

Magánenergia közpénzből