Nemzetközi lapszemle: Nemzetközi biztonsági kockázatot is jelenthet az osztrák szélsőjobb térnyerése
Az Osztrák Szabadságpárt irányultsága miatt Oroszország, Irán és Kína titkosszolgálati információkhoz juthat Bécsen keresztül, írja a Neue Zürcher Zeitung. Matteo Salvini ahelyett, hogy az olasz vonatközlekedés problémáira koncentrálna, európai szélsőjobbos kapcsolatai építésével foglalkozik, írja a Times. Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója szerint a volt elnök győzelme esetén valóban kiléptetheti az USA-t a NATO-ból. Az Olasz Külpolitikai Intézet igazgatója megjegyzi, miközben a Közel-Kelet a nyílt háború szélén áll, Európa még mindig a köldökét szemléli. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Financial Times
Hegedűs Dániel, a Német Marshall-alapítvány szakértője úgy ítéli meg, hogy az Orbán-kormány növeli a mozgásterét, mivel el akarja nyomni az elégedetlenséget. Épp e célból hívta életre a Szuverenitásvédelmi Hivatalt. Hegedűs arra számít, hogy még jobban megfigyelik a rezsim bírálóit, több lesz a sajtókampány ellenük, de majd meglátjuk, eljutnak-e az ügyek a vádemelésig.
A lap azért kereste meg, mert a Bizottság az Európai Bírósághoz fordul, miután úgy látja, hogy a vonatkozó magyar jogszabály sérti a magánszféra védelmét, illetve a szólásszabadságot. A szuverenitási törvény értelmében azok az emberek és szervezetek, akik és amelyek ellen felmerül, hogy politikai befolyás céljából külföldről kapnak támogatást, bírsággal sújthatóak, sőt akár még börtönbe is kerülhetnek.
Brüsszel lépése várhatóan tovább élezi a feszültséget Magyarországgal. Ugyanakkor jobboldali politikusok, köztük Donald Trump gyakran modellnek nevezik az orbáni illiberális rezsimet, írja a lap.