Roppant gyorsan drágul a narancslé, de más gyümölcslevek is közelítik az "aranyárat"
Történelmi csúcsokon mozog a narancslé tőzsdei ára, mivel Brazíliában 50 éve nem látott aszály pusztított, valamint egy eddig gyógyíthatatlan gyümölcsbetegség, a citruszöldülés is csökkenti a termést. Az almalé helyettesíthetné a dzsúszt, de az európai szüret is gyenge lesz.
Aki ma bárhol a világon narancslevet akar inni, a boltban nagy eséllyel olyan terméket kap, amelyet fagyasztott narancslé-koncentrátumból állítottak elő. Az üzletek polcait szemlélve pedig azt látja, hogy kilőtt a kedvenc nedűjének fogyasztói ára. Magyarország sem kivétel. A KSH adatai szerint 2022 augusztusában 1 liter 100 százalékos dobozos narancslé ára 585 forint, tavaly ilyenkor már 767 forint, idén augusztusban pedig 881 forint volt, de az év során 900 forint fölött is járt az átlagár. A magyarországi fogyasztói árakba persze nyilván a 4,5 százalékos kiskereskedelmi különadót is belekalkulálják a kereskedők, ez azonban csak afféle extra feltét ahhoz képest, hogy 2021 közepe óta világszerte emelkedik a narancslé ára.
Az utóbbi két esztendőben több mint háromszorosára drágult a narancslé-koncentrátum a világpiacon. A határidős tőzsdei ügyletek kötési árfolyama szeptember 2-án tetőzött, fontonként (45 dekagrammonként) 5,5 dolláron, de azóta is 4,8-4,9 dollár környékén mozog az árfolyam, ami még az év elejéhez képest is 30-40 százalékos növekedést jelent. Az Expana piackutató egyik elemzője a Financial Timesnak úgy fogalmazott, hogy eddig a határidős jegyzés volt a narancslégyártók fegyvere az árak kilengése ellen, így most „rendkívül súlyos a helyzet, sokan azt sem tudják, hogy mihez kezdjenek”.
A narancsdzsúsz piacát döntően a koncentrátumot előállító országok termése befolyásolja, ezek pedig mind az amerikai kontinensen vannak. A világon évente készített 1,5 millió tonna koncentrátum 70 százaléka (1,1 millió tonna) Brazíliából származik. A dél-amerikai országban pedig 50 éve nem tapasztalt aszály, valamint egy – a tudomány jelen állása szerint gyógyíthatatlan – gyümölcsbetegség, a citruszöldülés miatt a májusi, eleve szomorú prognózist az év folyamán tovább módosították lefelé – mondja Kocsis Márton, a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács szakmai referense. A legfőbb termesztőkörzetekben, Sao Paulo államban és a Triangulo Mineiro régióban (Minas Gerais állam nyugati részén) 25-30 százalékos a terméskiesés, az aszály miatt kisebbek is a gyümölcsök, az esők csak szeptember végén érkeztek – éppen a betakarítás alatt, ami további problémákat okozhat.