Újabb Gázától rettegnek Libanonban, amely megosztott, de kész harcolni – Földes András helyszíni riportja
Bejártuk a hezbollahos vidéket, a front környékét és Bejrút lebombázott negyedeit, hogy lássuk: nagy közel-keleti háborúra számíthatunk-e. Kiderült, hogy a Hezbollah, és Irán is egyre népszerűtlenebb Libanonban, de egy ilyen konfliktusban sokan még a kritikusok közül is pártjukat fogják. Izrael és a Hezbollah háborúja egészen más, mint amit itthonról gondolunk. Földes András helyszíni riportja.
Téglából és összekuszálódött fémgerendákból álló törmelék tetején álltam, ahonnan beláttam a környező szobákba. A falon családi fotók, előtte karosszék billeg két emelet magasban, mellette félig leszakadt bársonyfüggöny. Semmi nem takarta ki a látványt, mert az első fal hiányzik, csakúgy, mint körös-körül a lakásokban mindenhol. A foghíj, amelynek romhalmazáról filmeztem, előző nap még lakóház volt, nagyjából a budapesti hatodik kerületnek megfeleltethető zónában. Sűrűn lakott területen állt, amelybe három izraeli rakéta csapódott be. Egy ház a lakóival együtt teljesen megsemmisült, egy másikban pedig néhány emeletet lőttek ki, érdekes módon nem is legfelül, hanem valahol az épület felénél. A robbanás erejét jelezte, hogy az utcán álló autók halmokban kenődtek fel a házak falaira. A célbavett hezbollahos parancsnoknak sikerült elmenekülnie.
A légicsapás új fejezetet jelentett az akkor már több mint két hete tartó offenzívában. Ezúttal már nem a Hezbollahot támogató siíta közösség negyede volt a célpont, hanem egy vegyes környék, ahol keresztények és szunniták is laknak.
Átbotladozva a törmeléken beszélgetni kezdtem a városlakókkal, hogy mit gondolnak, miért zajlik ez a háború, támogatják-e a nyugaton terrorszervezetnek tartott Hezbollahot. És egyáltalán, milyen kiterjedésű háborúra készülnek? Olyan világ tárult fel előttem, amelyet Európából nézve nem könnyű megérteni.
Megosztott ország a drónok alatt
Ha azt gondolják, hogy lehet Magyarországnál megosztottabb állam, akkor semmit nem tudnak Libanonról. A helyszíni tudósító a konfliktuszónában legalább a lakosság hozzáállását fel tudja mérni néhány nap alatt. Az iszlám siíta és szunnita ága mellett a keleti kereszténység maronita ága által dominált Libanonban azonban még az olyan alapvető kérdésekben sem találtam egyetértést, hogy baj-e, ha Izrael durva agressziót hajt végre az ország ellen.
És a vélemények nem azért különböztek ennyire, mert voltak, akik biztonságos távolból szemlélhették a konflitust. A háború ugyanúgy sújtotta az összes megkérdezettet. Soha nem tudósítottam még olyan konfliktuszónából, ahol a pusztítás az ország minden pontján érezhető lett volna. Ukrajnában, a frontvonaltól távolodva az ember pulzusa lassulhat, mert a távolsággal csökken a légitámadások és az ágyútűz valószínűsége, a fővárosban pedig, ahogy egyik kijevi cikkemben is írtam, leginkább már csak újsághír a véres küzdelem.
Libanonban azonban az ország mérete miatt sincs biztonságos zóna. Ezeket a sorokat Bejrút keresztény negyedében írom, olyan helyen, ahol elvileg nincs célpont a Hezbollah infrastruktúráját és katonai erejét támadó izraeli hadsereg számára. Ennek ellenére jelenleg is köröznek felettünk a harci drónok, amelyek fülsiketítő hangját – mint ezen a spontán videón is látható – már nappal is megtörik a fővárosra mért légicsapások.
Hosszú, véres háborúra számítanak
A mindenkit egyszerre sújtó konfliktussal kapcsolatban csak két megállapításban értettek egyet a libanoniak. Az egyik, hogy “ez hosszú háború lesz, mint Ukrajnában” – ahogy a siíta boltos, Ahmed fogalmazott, miközben Bejrút sűrűjében kalauzolt.
“A gázai háború már egy éve tart, és nem látszik a vége. Itt még csak két hét telt el a hadműveletek kezdete óta, és egyre súlyosabb a helyzet” – mondta egy másik interjúalanyom, Ammar Rabdo fotós.
A hezbollahos kötődéseit nem takargató filmes, Radwan Mortada apokaliptikus jövőt vázolt fel: “Haszan Naszrallah (a Hezbollah nemrég likvidált vezetője) megjósolta, hogy nagy háború jön, amelyben Izrael meg fogja ölni parancsnokaink felét, és elpusztítja a rakétáink felét. De ezekből a csapásokból felállunk, és folytatjuk a harcot. Izrael könnyen belép majd Libanonba, de nagy árat fizet ezért. Nem lesz könnyű távoznia.”
Ha az olvasó ez utóbbi interjút valamilyen földalatti bunkerbe képzeli, akkor téved. A Hezbollah Libanonban nem csupán egy terrorszervezet, de párt és szociális, közigazgatási intézmény is, amelynek tagjai nyíltan vállalják elkötelezettségüket. Radwan Mortada egy szinte már kényszeresen trendi, látszóbeton falú stúdióban, high-tech széken ülve tárta fel előttem a Hezbollah világképét.