Ha valami túl tökéletesnek látszik, akkor vélhetően nem igaz – Janecskó Kata író a romantikus csalókról

6 perc

2024.10.23. 15:30

A férfiak jobban szégyellik, ha szerelmet színlelő bűnözők kicsalják a pénzüket, és nem mernek olyan nyíltan beszélni róla, mint a nők – mondja Janecskó Kata, aki Nők a hálóban című könyvében elkövetővel és károsultakkal is beszélgetett.

HVG: A könyve a romantikus csalóknak nevezett bűnözőkről és az áldozataikról szól. Kiket hív így?

Janecskó Kata: Akik szerelmet hazudva csalnak ki kisebb-nagyobb összegeket az áldozataikból. A szerelem színlelése és az anyagi haszonszerzés a két elem, ami meghatározza őket.

HVG: Miért pont ez a téma érdekelte?

J. K.: Az alapötletet a Netflix A Tinder-csaló című dokumentumfilmje adta, amiben az tetszett a legjobban, ahogy a csaló áldozataivá vált nők végül összefogtak, és kiálltak magukért. Kíváncsi lettem, hogy Magyarországon vannak-e hasonló, elsősorban nőket érintő bűncselekmények. Az is szempont volt, hogy ne legyen még nagy irodalma.

HVG: Könnyű volt olyan áldozatokat találni, akik hajlandók voltak elmesélni, hogy rászedték őket?

J. K.: Az ismeretségi körömben nem voltak ilyen emberek, inkább utólag, amióta megjelent a könyv, keresnek meg egyre többen hasonló sztorikkal. Közzétettem egy felhívást a Facebookon, hogy akinek volt ilyen tapasztalata, az ossza meg velem. Másrészt bírósági tárgyalási jegyzőkönyvekben keresgéltem hasonló eseteket. A könyv egyik fő történetszálát, az álpilóta Zsolt sztoriját is így találtam. Elmentem az egyik tárgyalására, majd felkerestem az áldozatokat.

HVG: A már börtönben ülő Zsolt több nőnek hazudott szerelmet, kapcsolatot alakított ki velük, majd milliókat csalt ki tőlük. Milyen benyomása volt róla?