Dunaferr-ügy: feneketlen lyukba szórta a kormány a pénzt, és most úgy tesz, mintha csodálkozna
Miután kellő kontroll nélkül, szokatlan módon támogatta, most egyre hevesebben kéri számon a kormány a Liberty Steelen, miért hagyta lerongyolódni a stratégiainak tartott egykori Dunaferrt.
Egyik fél sem gyakorol önkritikát abban a szópárbajban, amely az elmúlt időszakban éleződött ki az indiai–brit Liberty Steel és a magyar kormány között. A Liberty gyakorlatilag megfenyegette a kormányzati illetékeseket azzal, hogy ha nem támogatják kellőképpen a Liberty Dunaújváros (a korábbi Dunaferr) megmentését, akár az eladásáról is dönthetnek. A kormány, pontosabban a Nemzetgazdasági Minisztérium pedig egyre sarkosabb közleményekben veti a Liberty szemére, hogy nem teljesítette a vállalásait, miután tavaly ő vehette meg a Dunaferr életképes részlegeit. Legutóbb, múlt pénteken fel is szólította, hogy rendezze az adótartozásait, amelyek miatt több végrehajtás is indult a Dunaferr-utódcégek ellen, legfőképpen pedig fizesse ki a dolgozókat, de minimum ne akadályozza, hogy ezt a bérgarancia-alapból tegyék meg.
Igen, a helyzet odáig fajult, hogy a kohó- és hengerműhöz, azaz a Duna Furnace Kft.-hez és a Dunarolling Kft.-hez vagyonfelügyelőt rendeltek ki, akinek gondoskodnia kell arról, hogy a még mindig több mint háromezer, többnyire állásidőre kényszerített dolgozó megkaphassa a pénzét.
Nem elég, hogy a Liberty a múlt hét végén közölte, nincs fedezete a munkabérekre, hétfő estig még azt az elkülönített bankszámlát sem volt képes megnyitni, amire a jogszabály szerint a bérgarancia-alapból utalni lehet. A bankok ugyanis nagyon nem akarnak új számlát nyitni olyan cégnek, amelyet végrehajtások sújtanak és felszámolás fenyeget.
Frissítés: Cikkünk megjelenése után a cég tulajdonosa bejelentette: sikerült bankszámlát nyitnia, így elhárult az akadály az elől, hogy aztán a Dunaferr három utódcége – a Dunarolling Dunai Vasmű Kft., a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. és a Dunaferr Labor Nonprofit Kft. – dolgozói meg tudják kapni a fizetésüket.