Azt hallotta, hogy megszűnik a kötelező munkaköri alkalmassági vizsgálat? Akkor félrevezették
Bár változott a munkavédelmi törvény, továbbra is a munkáltató felelős a dolgozója egészséges munkafeltételeiért. A látszólagos enyhítés sok cégvezetőt vezetett félre, főleg a kkv-k hozhatnak rossz döntéseket.
Szeptembertől hatályos a munkavédelmi törvény módosítása, amely megváltoztatta többek között a munkaköri alkalmassági vizsgálatokra vonatkozó előírásokat. Arról az egyes minisztériumoknak kellett volna rendelkezniük, hogy mostantól mely területeken kötelező a munkaköri alkalmassági vizsgálat. A tárcák közül kilenc ki is adott szinte betűre azonos rendeletet, ezzel azonban a gyakorlatban szinte semmi sem változott.
„Továbbra is a munkáltató a felelős a munkavállaló egészséges és biztonságos munkafeltételeinek kialakításáért” – mondta a HVG-nek Mandrik István, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) munkavédelmi szakértője. Arra emlékeztetett, hogy a munkavédelmi törvény módosításakor szeptember elsejére ígérték a miniszteri rendeleteket a munkaköri alkalmassági rend meghatározásáról. A tárcák által közzétett jogszabályok azonban csak a lehetséges foglalkozási ártalmakat listázzák, és az ezeknek kitett munkakörökben tették kötelezővé az orvosi alkalmassági vizsgálatot. A felsoroltak között olyan tételek is szerepelnek, mint a kézi tehermozgatás 10 kilogramm felett, amibe gyakorlatilag bármilyen munkakör beletartozhat.
„Ha van egy titkárság, ahová be kell vinnünk 2 karton, azaz 12 palack vizet, az már 10 kilónál több”
– példálózik Mandrik, aki szerint a rendeletek értelmében szinte mindenhol orvosi alkalmassági vizsgálatot kell végezni, már csak a hatályban maradt korábbi rendeletek miatt is.
A törvényváltozás egyértelmű volt, a minisztériumi rendeletek eredménye azonban az, hogy nem változott semmi, hiszen a jelenleg hatályos, az alkalmassági vizsgálatokra vonatkozó kitételeket tartalmazó leírásokat nem módosították. Az új rendeleteket vélhetően nem szakemberek írták, a szövegekkel szakmai problémák vannak – fogalmazott lapunknak Nagy Marcell igazságügyi foglalkozás-orvostani szakértő.