Ez már nem is a jövő: drón szállíthatja ki a gyógyszereket
Nagy fordulatok alakulnak az egészségügyi termékek piacán, amit az elmúlt években mindenki átélhetett. Felipe Morgulist, a UPS Healthcare globális logisztikáért és disztribúcióért felelős elnökét kérdeztük arról, ki miként juthat gyógyászati termékekhez a világ különböző pontjain, és arról is, hogy milyen hatalmas előrelépések várhatók az otthoni betegellátásban.
A UPS sokak számára lehet ismerős a csomagszállítás és szállítmányozás különböző ágazataiból, talán kevésbé a gyógyászati termékek piacáról, pedig ennek a szegmensnek rendkívül nagy szerepet szán a cégcsoport, erről a cég globális logisztikáért és disztribúcióért felelős elnökével beszélgettünk. Felipe Morgulis világos célt festett le: a UPS Healthcare üzletágának terve, hogy a világ első számú egészségügyi logisztikai szolgáltatójává váljon. Ennek keretében 2026-ra meg akarja duplázni, 20 milliárd dollárra növelni egészségügyi bevételeit.
Összességében 90 milliárd eurós piacról van szó, ebben az értékben kell megfelelő szakmaisággal szállítani akár nagyon messzire is gyógyászati termékeket. Ehhez mérten a UPS szakértői szerint a saját működésükben még bőven van tartalék, annál is inkább, mivel az új generációs kezelések, a személyre szabott gyógyászat és a biológiai gyógyszerek példátlan keresletet támasztanak a hőmérséklet-szabályozott megoldások iránt.
A megfelelő hőmérsékleten történő gyógyszerszállítás fontosságáról a laikusoknak a Covid-vakcinák ugorhatnak be, nem véletlen, hogy mi is a világjárvány tapasztalatairól kérdeztük Morgulist. Elmondása szerint abból a szempontból jó helyzetben voltak, hogy már adott volt a szállítókapacitásuk, legyen szó földi vagy légi megoldásokról, és adottak voltak a vakcinák tárolási kapacitásai is. De fontos a teljes üzletvitelben az is, hogy rálátnak a teljes logisztikai folyamatra. Így amikor a Pfizer oltóanyagait kellett szállítani, azt egy már működő rendszeren keresztül lehetett végezni.
Büszkén mesélte, hogy a vakcinaszállításokat 99,99 százalékban időben tudták teljesíteni, legyen szó kisebb vagy központi, állami beszerzésekről, az egyes országoktól függően. Nagyjából kétmilliárd dózis oltóanyagról volt szó.
Van azért hova fejlődni: csak az idén 20 millió eurót fektetett be a cég a legmodernebb hűtési lánc biztosítására képes járművekbe. Ennek egy jelentős része a UPS Healthcare magyarországi logisztikai infrastruktúrájának fejlesztésére ment, hazai felvásárlásokra és a helyi, hűtőlánc-technológiával felszerelt járművek beszerzésére. További akvizíciókkal – mint a német Frigo-Trans felvásárlása – is terjeszkedik a vállalat.