Ismét az utcára vonult a grúz ellenzék, miután a kormány bejelentette, hogy 2028-ig felfüggeszti az EU-csatlakozás folyamatát. A távozófélben lévő államfő nem ismeri el az új kormány legitimitását.
Egymásnak ellentmondó hírek érkeznek Grúziából, ahol november közepére lecsillapodott az október 26-ai parlamenti választáson elkövetett állítólagos csalások miatt kitört tiltakozási hullám. A tüntetések viszont újrakezdődtek azt követően, hogy az ismét győztes párt, a Grúz Álom vezette kormány múlt héten bejelentette, hogy 2028-ig felfüggeszti az EU-val folytatott csatlakozási tárgyalásokat, és nem hívja le az országnak járó brüsszeli pénzeket sem. A bejelentés után Tbilisziben ismét tízezrek vonultak az utcákra, ám míg a fővárosban vasárnap kevesebben tüntettek, mint a megelőző három napon, több vidéki városban éppen a hétvégén tartották meg az első demonstrációkat. A BBC arról ír, hogy már több 300 embert tartóztattak le a tüntetők közül.
A helyzet több tekintetben hasonlít a 2013-2014-es ukrajnaihoz.
Kijevben akkor kezdődött meg az egyetemisták tiltakozó akciója, amikor Viktor Janukovics államfő – orosz pénzért és gázszállítási kedvezményekért cserébe – közölte, meggondolta magát, és nem írja alá az EU-val kötött társulási és együttműködési szerződést. A türelmetlen hatalom szétverette rendőrökkel a tüntetőket, s ennek hatására indult be a Janukovics-rezsimet végül 2014 februárjában elsöprő tiltakozás Kijev főterén, a Majdanon.
A grúz biztonsági erők ismét vízágyúval és paprikaspray-vel oszlatták Tbilisziben a parlament előtt tüntetők tömegét vasárnap este.
A grúz hatóságok is durván léptek fel: több mint száz embert őrizetbe vettek, miközben a grúz és EU-s zászlókat lobogtató tömeget vízágyúval lőtték, álarcos civil ruhás rendőrök ütötték-verték a tiltakozókat. Az ellenzékiek bejelentették, az erőszak ellenére sem hagynak fel a demonstrációkkal.
A tüntetők nem rejtették véka alá a véleményüket: „oroszbérenceknek” nevezték a kormány tagjait, és Oroszországot pocskondiázó jelszavakkal firkálták tele Tbiliszi belvárosát. Az oroszellenesség etnikai feszültséget okozhat, hiszen az oroszországi részleges mozgósítások elől elmenekültek jelentős része éppen Grúziában talált új otthonra.
„Sok tüntetést láttam már a mostani és az előző kormányok idején, sőt még a szovjet korszakban is. De ilyen agresszivitást, amely az időseket és a nőket sem kímélte, eddig elképzelhetetlennek tartottam” – mondta a tüntetések egyik résztvevője, Cone Jafaridze, ismert grúz bortermelő.
Az illetékesek persze a tüntetőket vádolták erőszakossággal. A hivatalos közlemény szerint a demonstrálók tűzijátékkal és fémtárgyakkal dobálták meg a rendőröket, akik közül több mint tízen meg is sebesültek.
A kormányzat arra hivatkozva szakította meg az EU-s integráció folyamatát, hogy az unió durván beavatkozott a belügyekbe azzal, hogy az Európai Parlament a napokban a szabálytalanságok miatt a parlamenti választás megismétlését sürgette. Az ellenzék szerint viszont a lépést már régóta tervezték, most csak annyi történt, hogy a Moszkvának gazsuláló kormányról lehullott az álarc.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.