Mennyibe került az adófizetőknek, hogy Orbán a szíriai közvetítő szerepében tetszeleghet?
A magyar kormány 2017 óta dolgozik azon, hogy a világ három fontos és kellően zavaros térségében befolyásra tegyen szert. Ennek a szisztematikus munkának, valamint az erre elköltött közpénzmilliárdoknak köszönhető, hogy felmerült a miniszterelnök szerepe a bukott szír elnök, Bassár el-Aszad kimenekítésében.
A szír felkelők még nem foglalták el Damaszkuszt, amikor Orbán Viktor kormányfő a múlt hét elején egy fontos vendéget fogadott a Karmelita kolostor tiszteletet parancsoló könyvtárszobájában. Személyesen II. Efrém Ignác szír ortodox pátriárka érkezett Budapestre, aki a hivatalos közlemények szerint csak a Szíriában élő keresztények helyzetéről számolt be, illetve kilátásba helyezte, hogy újabb menekülthullám indulhat el az országból.
A Bloomberg amerikai hírügynökség azonban nagyobb jelentőségűnek ítélte a látogatást, információi szerint ugyanis a pátriárka Aszad nevében az Egyesült Államokhoz és Donald Trumphoz keresett közvetítőt. Az ideológia az volt mögötte, hogy felhívja a figyelmet: ha Szíriában az iszlámisták kerülnek hatalomra, akkor az ottani keresztény közösségek, keresztény életek kerülnek veszélybe, ezért kellene segíteni Aszadon.
Egy hét alatt annyi mindenképpen kiderült, hogy akár volt diplomáciai küldetése II. Efrém Ignácnak, akár nem, Aszadnak menekülnie kellett, méghozzá Oroszországba, ahol a magyar diplomáciai ugyancsak bedolgozta magát Putyin elnök kegyeibe.
A pátriárkával folytatott megbeszélésen mindenesetre ott volt Azbej Tristan, az üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkár is, aki egyben annak a programnak az irányítója, amely elvben humanitárius támogatásokon keresztül, de valójában az Orbán-kormány érdekeit igyekszik támogatni elsősorban a Közel-Keleten, Afrikában, valamint a Balkánon.
Ez a Hungary Helps program, amely történetiségében a 2015-ös menekülthullámhoz kötődik, amelyet éppen a szíriai háború és az élet ottani ellehetetlenülése váltott ki. A kormány 2016-ban határozott a programról, és 2017-ben el is indult a segélyezés.
Amikor 2023-ban már törvény is született a Hungary Helps programról, a jogszabály úgy fogalmazott: Magyarországnak a magyar emberek biztonságának védelmében hozzá kell járulnia az Európára nehezedő migrációs nyomás csökkentéséhez és megelőzéséhez, és kiemelt figyelmet kell fordítania az üldözött keresztény közösségek megsegítésére.