Mennyibe került az adófizetőknek, hogy Orbán a szíriai közvetítő szerepében tetszeleghet?

4 perc

2024.12.09. 14:00

2024.12.09. 14:35

A magyar kormány 2017 óta dolgozik azon, hogy a világ három fontos és kellően zavaros térségében befolyásra tegyen szert. Ennek a szisztematikus munkának, valamint az erre elköltött közpénzmilliárdoknak köszönhető, hogy felmerült a miniszterelnök szerepe a bukott szír elnök, Bassár el-Aszad kimenekítésében.

A szír felkelők még nem foglalták el Damaszkuszt, amikor Orbán Viktor kormányfő a múlt hét elején egy fontos vendéget fogadott a Karmelita kolostor tiszteletet parancsoló könyvtárszobájában. Személyesen II. Efrém Ignác szír ortodox pátriárka érkezett Budapestre, aki a hivatalos közlemények szerint csak a Szíriában élő keresztények helyzetéről számolt be, illetve kilátásba helyezte, hogy újabb menekülthullám indulhat el az országból.

A Bloomberg amerikai hírügynökség azonban nagyobb jelentőségűnek ítélte a látogatást, információi szerint ugyanis a pátriárka Aszad nevében az Egyesült Államokhoz és Donald Trumphoz keresett közvetítőt. Az ideológia az volt mögötte, hogy felhívja a figyelmet: ha Szíriában az iszlámisták kerülnek hatalomra, akkor az ottani keresztény közösségek, keresztény életek kerülnek veszélybe, ezért kellene segíteni Aszadon.

Kevesebb mint két hét alatt megdöntötték a Közel-Kelet egyik legbrutálisabb diktatúráját – mi jöhet ezután?

Basar Asszad volt elnök a jelek szerint végleg feladta, és vannak arra utaló jelek, hogy a lázadók vezetője, Abu Mohamed al-Dzsolani békés átmenetre törekszik. Az eredményes villámháború alapjaiban rajzolhatja át a Közel-Keletet. Az iszlamista lázadók győzelme nem jelenti a feldarabolt Szíria egységét, de óriási csapást mért az orosz érdekekre, Iránra és a libanoni Hezbollahra.

Egy hét alatt annyi mindenképpen kiderült, hogy akár volt diplomáciai küldetése II. Efrém Ignácnak, akár nem, Aszadnak menekülnie kellett, méghozzá Oroszországba, ahol a magyar diplomáciai ugyancsak bedolgozta magát Putyin elnök kegyeibe.

A pátriárkával folytatott megbeszélésen mindenesetre ott volt Azbej Tristan, az üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkár is, aki egyben annak a programnak az irányítója, amely elvben humanitárius támogatásokon keresztül, de valójában az Orbán-kormány érdekeit igyekszik támogatni elsősorban a Közel-Keleten, Afrikában, valamint a Balkánon.

Ez a Hungary Helps program, amely történetiségében a 2015-ös menekülthullámhoz kötődik, amelyet éppen a szíriai háború és az élet ottani ellehetetlenülése váltott ki. A kormány 2016-ban határozott a programról, és 2017-ben el is indult a segélyezés.

Amikor 2023-ban már törvény is született a Hungary Helps programról, a jogszabály úgy fogalmazott: Magyarországnak a magyar emberek biztonságának védelmében hozzá kell járulnia az Európára nehezedő migrációs nyomás csökkentéséhez és megelőzéséhez, és kiemelt figyelmet kell fordítania az üldözött keresztény közösségek megsegítésére.