Így lesz igazán bensőséges a családi karácsony
Érdemes minden életszakaszban, élethelyzetben újragondolni a családi és közösségi rítusainkat, hogy ne üresedjenek ki az ünnepeink – ajánlják pszichológusok. Hogyan újítsuk meg az étkezés-központú karácsonyi összejöveteleket? Milyen játékokat játsszunk, hogy mély beszélgetések alakuljanak ki? Mit kérdezzünk magunktól, ha veszekedésbe torkollik a szeretet ünnepe?
Sokan ismerik, hogy milyen kínos tud lenni, amikor karácsonykor egy családi összejövetelen vagy épp a szűk családi ünnepen minden az étkezés (italozás) körül forog, elhalmozzák egymást és a gyerekeket (többnyire teljesen felesleges) ajándékokkal, és új évkor a többség a mértéktelen fogyasztás után ébredő lelkiismeret-furdalást próbálja csillapítani a fogadalmaival.
Kiüresedett rítusok
A karácsony már-már közhelyszerűen emlegetett kiüresedésével az a gond, hogy ehhez az ünnepkörhöz (is) nagyon erős rítusok kapcsolódnak, különösen a keresztény kultúrkörben, ám a 21. század emberének életében már egyre kisebb ezeknek a szerepe. Pedig a rítusokra nagy szükségünk van, hiszen azok segítenek túljutni, átvészelni az életben a természetes változások okozta kríziseket – magyarázza L. Stipkovits Erika klinikai szakpszichológus.
L. Stipkovits Erika
klinikai szakpszichológus, kiképző pszichoterapeuta, integratív hipnoterapeuta, szupervízor, a Személyiségfejlesztő Akadémia alapító-igazgatója.
A kutatások is kimutatták, milyen alapvető szerepe van az évről évre visszatérő karácsonynak, ami – bár egyeseknek lehet nehéz időszak, szólhat például egy gyász felerősödéséről vagy a magányról – sokaknak a béke, öröm, biztonság és szeretet megélése. A nehéz időszakokban ez fokozott kontrollérzetet biztosíthat, növelheti az önbecsülésünket, erősíti a valahova tartozás érzését, értelmesebbnek tarthatjuk az életünket, reménnyel tölthet el. De ezek a napok előhozhatják belőlünk a gyermeki érzelmeinket, az egykori szép emlékeket is, ezek révén erősítik a családi kötődést. Nem utolsósorban pedig a karácsony az ajándékozás révén sokak szeretetnyelvét is érinti, segít a kapcsolódásban.