Alvászavart, tanulási nehézségeket, figyelemzavart is okozhat, hogy már a legkisebbek is a mobilon lógnak

6 perc

2024.12.17. 05:30

Már a másfél éves gyerekek közel fele napi tévéfogyasztó, ötödük pedig tabletezik vagy okostelefonozik is. Minél alacsonyabb az anya iskolai végzettsége és életkora, annál valószínűbb, hogy a kisgyereke képernyő előtt ül. A WHO kétéves korig teljes képernyőmentességet javasol.

Járni és beszélni még alig tudnak, de nagy arányban néznek tévét és használnak digitális eszközöket, például okostelefont a legkisebbek Magyarországon – derül ki a Gyermeknevelés című tudományos folyóiratban nemrég publikált kutatásból, amelyet Kopcsó Krisztina, Ökrös Fruzsina és Boros Julianna jegyzett.

A vizsgált másfél éves gyerekek közel fele naponta néz tévét, nem is keveset: átlagosan 99 percen át.

Csak a korosztály kicsit több mint tizede él teljesen képernyőmentes életet, cáfolva azt a széles körben elterjedt nézetet, amely szerint a mai kisgyerekes szülők jelentős része tiltja a tévét és az okostelefont. A kutatás szerint ez csak a családok kis részére jellemző.

Reprezentatív hazai mintán eddig még nem vizsgálták a kora gyerekkori médiahasználatot. A kutatók a Kohorsz ’18 Magyar Születési Kohorszvizsgálatban gyerekük világra jötte óta részt vevő anyákat kérdezték 2019/2020-ban, ennek eredményeit elemezték a most megjelent tanulmányban.

Mivel az érintett korosztálynak a kérdezés idején csak 7 százaléka járt bölcsődébe, az édesanyáknak pedig csupán a 11 százaléka dolgozott, túlnyomórészt olyan gyerekekről van szó, akik egész nap otthon vannak az édesanyjukkal.

Egészségügyi figyelmeztetéssel címkéznék fel az új mobilokat Spanyolországban

A spanyol kormánynak készített szakértői jelentés szerint a mobilfüggőséget népegészségügyi problémának kellene nyilvánítani az országban, és korlátozni kellene azt is, hogy a gyerekek milyen idős kortól használhassák az eszközöket.

Bár az okostelefonok, tabletek már szinte minden háztartásban megtalálhatóak, a másfél évesek leggyakrabban tévét néznek. A megkérdezett anyák elmondása szerint a kicsik 43,6 százaléka naponta tévézik, ötödük pedig ugyancsak mindennap valamilyen érintőképernyős eszközt (okostelefont, tabletet) használ film- és videónézésre. A gyerekek többsége nemcsak nézi, hanem ujjával görgeti, tapogatja is az okoseszközt mindennapos gyakorisággal. Csupán a másfél évesek 14 százalékáról mondható el, hogy egyáltalán nem nézhet képernyőt, közel negyedük pedig maximum napi fél órát tölthet ezzel.

„Ha a hétköznapi életben látottakra, tapasztaltakra gondolunk, egyáltalán nem meglepőek az eredmények” – mondja Budavári Eszter, a Mindwell Pszichológiai Központ szakpszichológusa, hozzátéve, elég csak felidézni, milyen sok kisgyereket lehet telefonnal a kezében látni például éttermekben vagy babakocsiban ülve.

A kutatás arra is kitér, hogy az anyák milyen körülmények között engedik a gyereknek a digitálismédia-használatot.