Kialakulhat-e mellrák napi egy pohár szeszes italtól?

5 perc

2025.01.14. 11:00

2025.01.14. 12:49

Igaz, hogy legálisak, de a szeszes italok veszélyesebbek, mint jó néhány tiltott drog. Hogyan járul hozzá az etanol a rákos sejtek elburjánzásához, és milyen szerveknél járul hozzá leginkább a daganatos betegségek kialakulásához? És vajon sikerülhet-e az alkoholtól úgy elriasztani az embereket, mint a dohányzástól?

Figyelmeztető címkét kellene tenni a szeszes italok üvegére, hiszen az alkohol rákot okozhat. Ismerős az ötlet? A szilveszter utáni kijózanodás napjaiban bejárta a világsajtót a hír, hogy Vivek Murthy amerikai tiszti főorvos ezzel a javaslattal kezdte az új évet. De az ötlet egyáltalán nem új, csak éppen nemigen akar megvalósulni.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) honlapján például már 2020-ban is felbukkant a javaslat több más alkoholellenes intézkedés ötlete mellett. Próbálkozni valóban lehetne, bár kérdéses, hogy hosszú éveken át a dohányosokat mennyire riasztották el a hasonló rémes képek. Feltehető, hogy a dohányzás visszaszorulásának (legalábbis Európa nagy részén) sok más oka is lehetett, nyilván szerepük van a tilalmaknak is. És valóban:

a WHO ötletei között szerepel a szeszes italok árusításának korlátozása, valamint az alkohol további drágítása is.

Annyi bizonyos, hogy napjainkra meggyengültek azok a nézetek, amelyek szerint az italozásnak van kedvező hatása (úgy tűnik, a szívnek mégsem annyira előnyös az a pohárka vörösbor), és azok is, amelyek szerint kisebb mennyiségben ártalmatlan az alkohol. A WHO álláspontja 2021 óta az, hogy nincsen „biztonságos“ vagy „egészséges“ mennyiségű alkohol. Igaz, biztosat nem tudni, hiszen ez is olyasmi, ahol nem lehet szó emberkísérletekről (és ne is tessék viccelődni, hogy akadnának jelentkezők).

Daganat egy női mellben mammográfiai vizsgálaton
AFP / Robin van Lonkhuijsen

A tudományos kutatások leginkább azon alapulnak, hogy az alkoholfogyasztást összehasonlítják a rákbetegségek előfordulásával. Itt mindjárt van egy buktató: a megkérdezésen alapuló felmérések óhatatlanul csalnak. Nyilván sokan hajlamosak szépíteni az italozási szokásaikat, amiből értelemszerűen az adódna, hogy a kutatási eredményben már kisebb alkoholfogyasztáshoz is rosszabb egészségi állapot társulna.