Grönland már tudja, hogy nem ismer országhatárokat a birodalmi álmokat szövögető Trump képzelete

7 perc

2025.01.20. 06:00

2025.01.20. 08:14

Fizikailag is naggyá tenné az USA-t a hétfőn hivatalba lépő Donald Trump, aki régi idők imperializmusát idézi fel a területi igényeivel, de valós amerikai hatalmi érdekeket fogalmaz meg a maga nyers módján.

Időutazásra invitálja országát és a világot a novemberi választási győzelme óta elnökként viselkedő, de a hivatali esküt csak január 20-án, délben letevő, 78 éves Donald Trump. De nem a jövőbe, ahol az emberiség javát szolgálja a mesterséges intelligencia, hanem a múltba, amikor az alig több mint százéves Egyesült Államok imperialista követelésekkel jelentkezett a világpolitikában.

Régi amerikai álmot álmodik újra Trump, amikor rá akarja tenni a kezét Grönlandra

Donald Trump 2019 után ismét bejelentkezett Grönlandért. Öt éve még meg akarta venni a világ negyedik legnagyobb területű közigazgatási egységének számító szigetet, ezúttal egyelőre csak annyit közölt, hogy „a Grönland feletti tulajdonjog és ellenőrzés abszolút szükségszerűség” az Egyesült Államok számára.

Történészek fordulópontnak tartják, hogy

az 1897-ben hivatalba lépett William McKinley elnök kezdeményezésére az Egyesült Államok először lépett fel nagyhatalmi igényekkel,

s a Kubához fűződő érdekeire hivatkozva háborút indított Spanyolország ellen. Nemcsak a karibi sziget, hanem a Fülöp-szigetek, Puerto Rico és Guam fölött is megszerezte az ellenőrzést, de ha már lendületben volt, annektálta Hawaiit is. McKinley volt az is, aki szorgalmazta a Panama-csatorna megépítését, ám azt az 1901-es meggyilkolása után a helyébe lépett, s a birodalmi álmokat tovább szövő alelnöke, Theodore Roosevelt indította el, miután Panama Washington aktív segítségével kiszakadt Kolumbiából.