Grönland már tudja, hogy nem ismer országhatárokat a birodalmi álmokat szövögető Trump képzelete
Fizikailag is naggyá tenné az USA-t a hétfőn hivatalba lépő Donald Trump, aki régi idők imperializmusát idézi fel a területi igényeivel, de valós amerikai hatalmi érdekeket fogalmaz meg a maga nyers módján.
Időutazásra invitálja országát és a világot a novemberi választási győzelme óta elnökként viselkedő, de a hivatali esküt csak január 20-án, délben letevő, 78 éves Donald Trump. De nem a jövőbe, ahol az emberiség javát szolgálja a mesterséges intelligencia, hanem a múltba, amikor az alig több mint százéves Egyesült Államok imperialista követelésekkel jelentkezett a világpolitikában.
Történészek fordulópontnak tartják, hogy
az 1897-ben hivatalba lépett William McKinley elnök kezdeményezésére az Egyesült Államok először lépett fel nagyhatalmi igényekkel,
s a Kubához fűződő érdekeire hivatkozva háborút indított Spanyolország ellen. Nemcsak a karibi sziget, hanem a Fülöp-szigetek, Puerto Rico és Guam fölött is megszerezte az ellenőrzést, de ha már lendületben volt, annektálta Hawaiit is. McKinley volt az is, aki szorgalmazta a Panama-csatorna megépítését, ám azt az 1901-es meggyilkolása után a helyébe lépett, s a birodalmi álmokat tovább szövő alelnöke, Theodore Roosevelt indította el, miután Panama Washington aktív segítségével kiszakadt Kolumbiából.