Fel van adva a lecke a lakossági állampapír-tulajdonosoknak, hogy mit kezdjenek a rájuk zúduló pénzesővel
A mostanában lejáró államkötvények kamata nagyot zuhan, ami sokakat eltántoríthat attól, hogy újra állampapírt vegyenek. Ha így lesz, az megnehezítheti az ország működtetését.
Elkezdődött a két hónapon át tartó pénzeső: január 20-án kamatot fizetett a legnagyobb állományú lakossági inflációkövető papír, a 2033/I elnevezésű Prémium Magyar Állampapír (PMÁP). Éves kamata 17,85 százalék volt, a következő egy évben viszont csak 3,95 százalékot termel a tulajdonosainak. A hónapban a másik nagy kifizetés január 27-én lesz, a 2027/J nevű kötvény birtokosai 18,35 százalékos hozamra számíthatnak, utána pedig 4,45 százalékosra apad a kamat.
A látványos esések oka a magyar infláció csökkenése, amihez a papírok hozama igazodik. E két fordulónapon összesen közel 250 milliárd forintot ír jóvá a tulajdonosoknak az államkincstár. A magas kamatozású lakossági államkötvények évfordulója miatt a pénzeső február–márciusban folytatódik, az első negyedévben összesen mintegy 1300 milliárd forint kamat és – a lejáró kötvények után – tőke landol a számlákon. A teljes PMÁP-állomány több mint 7 ezermilliárd forint, ez a lakosság kezében lévő állampapírok több mint fele.
A pénz sorsa a kormányt is izgatja.