Gadó Gábor: Nem oda Dubaj!
Trükközni kell a törvényekkel, és visszamenőleg módosítani kell azokat, hogy a Mini–Dubaj-projekt a kormány tervei szerint valósuljon meg. 51 milliárd forintos üzletet veszélyeztet a hazardírozás. Jogász, egykori igazságügyi államtitkár szerzőnk írása.
Nagy Márton nem ismeri a nemzetgazdaság működésére irányadó jogszabályokat. Feltehetően azt hiszi, hogy fölösleges alaposabban elmélyednie a törvényekben, elvégre a kormánytöbbség bármikor hozzáigazíthatja céljaihoz az előírásokat, ha kell visszaható hatállyal. A normaértelmezésben rejlő hatalmas lehetőségekről nem is beszélve. Pedig egy majdnem 51 milliárd forint értékű ingatlantranzakció előkészítésekor legalábbis elvárható lenne az törvények tanulmányozása.
Az ún. „Mini-Dubaj” összefoglaló elnevezés alatt elhíresült rákosrendezői ingatlanfejlesztéssel kapcsolatban a miniszter a napokban arról beszélt, hogy bár a korábbi FŐTÁV jogutódaként működő BKM Nonprofit Zrt.-nek (BKM) tényleg van elővásárlási joga a magyar állam által az Eagle Hills Hungary Zrt.-nek értékesíteni kívánt ingatlanok egyikére, ezzel a jogával azonban „nem fog tudni élni”. A kormány és az Egyesült Arab Emírségek (EAE) között létrejött nemzetközi megállapodás alkalmazásakor ugyanis – így Nagy Márton – csak olyan jogalany számára értékesíthetők az ingatlanok, akit az EAE „vevőként kijelölt”. A tavaly júliusban a 2024. évi XXI. törvénnyel kihirdetett egyezmény valóban tartalmazza, hogy a kormány és az EAE nagyszabású ingatlanfejlesztési projektje kapcsán (Projekt) az ingatlanok vevőjéről az Emirátus határoz.
Ám a hatályos magyar jog részévé tett megállapodás azt is kimondja, hogy a Projektet csak „a vonatkozó magyar jogszabályok teljes körű betartása mellett” lehet megvalósítani.