Trump magasról tesz arra, hogy vámháborúból lett már gazdasági világválság, és igazi háború is
Nagyon ritka az a helyzet, amikor egy ország jól járhat a vámháború megindításával. A sikeresnél sokkal gyakoribb az olyan vámháború, amit utólag még a kirobbantói is megbántak.
Donald Trump bedurrantja a vámháborút, az egész világ kereskedelme alapjaiban alakulhat át, és igazán senki nem jár jól. Az, hogy „Zárkózzunk be!”, az első pont volt a közgazdasági elméleteket bemutató sorozatunk szinte napra pontosan két éve megjelent, Hogyan döntsünk be egy gazdaságot? 5+1 kreatív technika haladóknak című részében. Nem véletlenül: egy vámháborúval könnyedén lehet akkora károkat okozni, aminél nagyobbakat csak egy igazi háború tudna – és nem csak az ellenfél, hanem a büntetővámokat kivető ország számára is.
Felhúzta az EU a kínai autók előtt a vámfalat, amit könnyű megkerülni. Kérdés, a szigor segít-e a bajba került európai gyártókon?
Persze rendkívül szórakoztatóak a videók, amelyek lelkes trumpista szavazókat szembesítenek a ténnyel, hogy a vámokat nem Kína vagy Kanada fogja megfizetni, hanem az az amerikai cég, amelyik megveszi a külföldi termékeket.
Egy másik közgazdaság
A közgazdaságtan csak akkor unalmas, ha rosszul magyarázzák el – máris sokkal izgalmasabb lesz, ha kiderül, hogyan érinti a mindennapi életünket. Sorozatunkban fontos közgazdasági elméleteket mutatunk be, azt figyelve, miért fontosak ezek mindannyiunk számára. A sorozat korábbi részeit ide kattintva érik el.
Egy vámháborúval lehetetlen jól járni: a mostani helyzetben például az amerikai infláció megnőhet, új munkahelyek alig lesznek, mivel már most is majdnem teljes foglalkoztatottság van, a dollár erősödése a világ többi országát hozza rosszabb helyzetbe, cserébe az ellenlépések a külföldi eladásra termelő amerikai cégeknek fognak fájni – vezette le Paul Krugman, aki azon túl, hogy Trump hangos kritikusa, a közgazdasági Nobel-díját épp a nemzetközi kereskedelemről készített elméleteiért kapta, úgyhogy nem eszköztelenül vagdalkozik a vakvilágba.
Az ukrán drónkülönítmény jelenleg még elképesztő hatékonysággal okoz kárt az oroszoknak, de hamarosan visszatérhetünk a 2022 előtti világba, ahol még egy filléres eszközzel nem lehetett kiütni egy milliárdos harckocsit. Hogyan néz majd ki a jövő légvédelme, amely jobban védekezik a drónok ellen?
Hollandok tömegei vesztették el napok alatt életük minden megtakarítását 1637-ben. Az egészben annyi a szépséghiba, hogy talán meg sem történt. Vagy legalábbis nem úgy, mint ahogy évszázadokon át hitték.
A Fidesz által rajongott amerikai elnök kritikájával indult a fesztivál. Németh Zsolt azt mondta, nem ukránellenesek és nem oroszpártiak, sőt a kormánypárt az EU oldalán áll.