Hogyan döntsünk be egy gazdaságot? 5+1 kreatív technika haladóknak

10 perc

2023.02.01. 07:30

Kisebb gazdasági válságot bármelyik lelkes politikus tud okozni, az viszont már hatalmas kitartást és néha több évnyi kemény erőfeszítést igényel, hogy sikerüljön teljesen tönkretenni egy országot, vagy épp egy kis válságból hatalmas, nemzetközi krízist teremteni. A közgazdasági elméleteket bemutató sorozatunkban ezúttal néhány profi módszert mutatunk be az elmúlt évezredekből és a közelmúltból, amelyekkel brutális válságokat sikerült összehozni.

  • 1. Zárkózzunk be!

Helyi krízisek és kellemetlen tőzsdekrachok természetesen előfordulnak időről időre, ezekből azonban brutális, nemzetközi szintű válságot sokkal könnyebb előteremteni akkor, ha protekcionizmussal válaszolunk.

Egy másik közgazdaság
A közgazdaságtan csak akkor unalmas, ha rosszul magyarázzák el – máris sokkal izgalmasabb lesz, ha kiderül, hogyan érinti mindennapi életünket. Cikksorozatunkban –korábbi írásaink itt olvashatók – fontos közgazdasági elméleteket mutatunk be, azt figyelve, miért fontosak ezek mindannyiunk számára.

Lehetőleg minden érintett ország egyszerre, hiszen ha már egyvalaki elkezdte a bezárkózást, akkor mindenhol máshol is sokkal könnyebb szívvel hozzák meg a politikusok azt a döntést, hogy majd mások kárára kezelik a bajokat.

Arról például nagy viták vannak a közgazdászok között, hogy az 1929–1933 közötti világválságot pontosan mi okozta – Milton Friedman és követői szerint az, hogy az első néhány bankcsőd után a Fed nem avatkozott be, hanem hagyta összeomlani a bankrendszert, John Keynes viszont úgy gondolta, hogy az első visszaesésre válaszul adott állami megszorítások jelentették az igazán nagy gondot. De abban gyakorlatilag mindenki egyetért: ahogy előbb az Egyesült Államok, majd Európa gyakorlatilag minden országa bezárkózással és protekcionizmussal válaszolt, azzal sikerült egy fájdalmas tőzsdekrach és pár bankcsőd helyett totális gazdasági kataklizmát teremteni.