Van-e félnivalója Európának Oroszországtól katonailag?

5 perc

2025.03.07. 15:30

2025.03.07. 16:42

Papíron Európa az USA nélkül sem gyenge katonailag, ami a hagyományos hadieszközöket illeti, de az amerikaiak kritikus képességei rövid távon kiválthatatlanok. HVG-Ténytár.

Kié a világ második legerősebb repülőgép-eszközparkja az USA légiereje (Air Force) után? Erre a régi találós kérdésre ma is ugyanaz a válasz, mint pár évtizeddel ezelőtt: az amerikai haditengerészeté (Navy) és az első ötbe befér az amerikai szárazföldi hadsereg (Army) is. Ez jól mutatja, hogy az USA katonai dominanciája mennyire mindenki más fölé magasodik. A diplomáciai, gazdasági eszközök (soft power) megkophatnak, az igazi kemény, klasszikus hard power az, ami alig érzett meg valamit az USA relatív hanyatlásából.

Az USA, a világ legnagyobb nemzeti össztermékével rendelkező állama, a második világháború óta folyamatosan a GDP három százaléka felett tartotta a védelmi kiadásait, ami a hidegháború idején öt százalék alá is csak egyetlen évben csúszott be. Ezzel szemben az európai NATO-tagállamok még most is nehezen kapaszkodnak fel két százalékra.

A helyzet nem jó, de nem is tragikus, úgy mondható, hogy a hardver megvan, ami mögé az amerikaiak tették a szoftvert. A legtöbb hagyományos, konvencionális eszköz számában és modernitásában, illetve a haderők állományának méretében nem áll rosszul Európa, sőt bizonyos szempontok szerint még az oroszokat, amerikaiakat is lekörözi.

NATO, IISS: Military Balance 2025, SIPRI

Valódi gondot a felkészültség és bevethetőség jelent. Hiába rendelkezik Európa összesen közel kétmilliós aktív haderővel, rövid időn belül, illetve expedíciós, békefenntartó műveletre néhány tízezer katonánál többet nem tud összeszedni. Ez ki is derült az Ukrajnának nyújtható garanciák tárgyalása során

Az eszközparknál rendelkezésre állnak az alapok, amik az amerikaiak kiesésével nagyon hiányozni fognak, azok a speciális, de annál kritikusabb képességek, ezekben mindenki Washingtonra van utalva. Nélkülük az európai haderők működése romlik, a kiesésük nem nullázza le a megmaradó képességeket, de jócskán csökkenti a hatékonyságukat – írja a Defense News. A lap szakértők és kutatók megkérdezésével állított össze listát a kritikus képességek kiesésének érzékeny területeiről.

Európa most fizeti meg, hogy felvette a békeosztalékot, aztán pedig nem költött eleget honvédelemre

2014-ben az európai NATO-országok vezetői fogadalmat tettek, hogy tíz éven belül elkezdenek érdemben költeni a haderőikre. Az akkor vállalt legalább kétszázalékos GDP-aránytól még most is többen elmaradnak, miközben már készítik elő a még magasabb elvárást.