Nemzetközi lapszemle: Szertefoszlott Budapesten a Dubaj-álom
Herbert Kickl politikája miatt aggódik az osztrák sajtó, a Bloomberg nem érti, gazdasági szempontból mit vár Orbán Viktor Trump elnökségétől. Válogatásunk a világlapok írásaiból.
Spiegel
A lap megszerezte az osztrák titkosszolgálat egyik bizalmas anyagát, amely arra figyelmeztet, hogy súlyosan veszélyeztetné Ausztria belső biztonságát, ha szabadságpárti politikus kerülne a belügyi tárca élére. Herbert Kickl magának akarja a minisztériumot, a konzervatívok jelen állás szerint hallani sem akarnak róla.
Az elemzés kiemeli, hogy ha az FPÖ felügyelete alá kerülne a teljes rendőrség, ideértve a biztonsági apparátust, ám mindennek kedvezőtlen hatása lenne még a kémelhárításra is. Hiszen a pártot szoros kapcsolatok fűzik Moszkvához, ezért ha a kezébe kerül a belügyi terület, azzal minden bizonnyal kapu nyílna militáns erők, illetve idegen hatalmak számára.
Oroszország már így is igen jelentős befolyást alakított ki az összes európai országban, de főként Ausztriában. Látszik ez a minden eddigi mértéket meghaladó szabotázsakciókon, digitális támadásokon, dezinformációs kampányokon. Viszont, ha nincs megfelelő védelem a külföldi hírszerzés ellen, akkor nem lehet szavatolni az ország biztonságát.
A szolgálat már így is egy sor szélsőséges, illetve iszlám terrortervet hiúsított meg. Neonáci fegyverkészleteket foglalt le, de az egyik leglátványosabb művelete az volt, amikor közbelépett, így az összeesküvőknek tavaly nyáron nem sikerült merényletet elkövetniük Taylor Swift bécsi koncertje során.
Az elemzés arra is felhívja a figyelmet, hogy a Szabadságpárt igyekszik megfelelő irányba terelni a biztonsági szerveket. Ezért, ha a kezébe kerül a tárca, ismét arra kell számítani, hogy a nyugati szolgálatok leállítják az információáramlást, ahogyan az egyszer már megtörtént, miután Kickl szakminiszterként átkutatta a terrorelhárítás központját.
Egyetért az aggályokkal Kiesewetter, a CDU képviselője, aki szerint a párt valójában Oroszország trójai falova.