Farkas Zoltán: Dorombolások és dorongolások – itt tartunk

4 perc

2025.03.06. 09:48

2025.03.06. 10:28

Tanulságos volt, ahogy Trump és Zelenszkij bepillantást engedett a világpolitika bugyraiba. Tűzszünet és béke: Ruszin-Szendi Romulusz korábbi vezérkari főnök, a Tisza Párt szakpolitikusa elemez. Interjú Surányi György egykori jegybankelnökkel. Para-Kovács Imre már látja, ahogy Putyin a Szovjetunió Hőse érdemrendeket osztja Európában. Ez a Fülszöveg, az e heti HVG ajánlója.

Valóban jól mutatott a műsor a televízióban, ahogy Donald Trump megmondta. Vérforraló volt. Mármint az az ötvenperces beszélgetés az amerikai és az ukrán elnök között, amelyet rögzített a kamera, visszanézhető és elemezhető, és amelynek sokat idézett árulkodó részleteinél jóval többet mond a vágatlan anyag.

Megszerezzük a ritkaföldfémek egy részét – mondta Trump. Előbb meg kell kötni az üzletet, utána beszéljünk a biztonságról – hozta elő később. Vagy alkut kötünk, vagy mi kiszállunk, fenyegetőzött, majd alelnöke felszólította Zelenszkijt, köszönje meg Trumpnak, hogy véget vet a konfliktusnak. Az ukrán elnök szelíden, olykor kissé ingerülten próbálta Trump értésére adni, hogy az orosz katonák jöttek ukrán földre, kegyetlenkednek a hadifoglyokkal, elhurcoltak ukrán gyerekeket; Putyin el akarja pusztítani az országát, a tűzszünet biztonsági garanciák hiányában semmit sem ér, hiszen az orosz elnök eddig már 25 alkalommal szegte meg a korábbi megállapodásokat, és a Krím elfoglalása után senki sem állította meg. A felvetésekre Trump egyszer sem reagált érdemben, egyre türelmetlenebb lett, „én középen vagyok, meg akarom oldani a helyzetet” – ismételgette, és érvként azt hozta fel, hogy régóta üzletel Putyinnal, aki vele szemben mindig megtartotta a szavát, mert őt tiszteli.

Nyilvános összeszólalkozásuk után a ritkaföldfémüzlet ugrott, Trump felfüggesztette Ukrajna katonai támogatását. Felsejlik egy orosz–amerikai-tengely réme, Ukrajna eltiprása reális veszély lett, Európa magára maradt. És sajnálatosan gyenge. Vezetői most, utólag kapkodnak, tűzszünetet eszkábálnak, fegyverkezni kezdenek, és úgy viselkednek, mintha erős választói támogatás állna mögöttük. Pedig a lakosság egyre nagyobb része jelzi így vagy úgy, elege van abból, hogy kormányuk az ő jólétük helyett a bevándorlókra, a klímavédelemhez szükséges zöldátmenetre és Ukrajna megsegítésére költ. Az önzés ragályos, a fertőző góc Orbán Viktor Magyarországa.

Itt tartunk. A Világ rovat a Trump–Zelenszkij-csúcs kudarcának folyományait elemzi, a téma azóta sem kerül le a napirendről.

A Fókuszban Trump vámháborúja és annak várható következményei vannak napirenden.

Trump heteken belül ledobja az atombombát a vámháborúban

Az amerikai szövetségi apparátus, a külföldi segélyek és a NATO után Donald Trump azt a világkereskedelmi rendszert igyekszik szétverni, amin a második világháború utáni jólét alapul – és ami eddig gátat szabott az elnök által most csúcsra járatott önzésnek. Még ha Washingtonnak van is oka panaszra a globális kereskedelmet illetően, a viszonosvámok bevezetése a globális önmérséklet korának vet véget.

„A tűzszünet nem hozza el feltétlenül a békét, mert az emberi érzéseket nem lehet máról holnapra megváltoztatni” – véli Ruszin-Szendi Romulusz korábbi vezérkari főnök, a Tisza Párt szakpolitikusa a Magyarország rovatban, amely Orbán Viktor Balkánon játszott orosz rulettjét is szemügyre veszi.

Ruszin-Szendi Romulusz: Akinek már volt vérdíj a fején, az nem ijed meg ilyen fenyegetéstől

Minél többeket szeretnék meggyőzni arról, hogy az én szakterületemen a Tisza Párt kínál megoldást – erről is beszélt a HVG-nek Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség korábbi vezérkari főnöke, aki azzal került a kormánypropaganda célkeresztjébe, hogy nyíltan beállt Magyar Péter mögé.

Para-Kovács Imre felvillantja: ha minden nyugati országban elveszti a fejét a lakosság, és az aktuális valóságtagadó oroszpárti szélsőjobbot juttatja kormányra, akkor majd Putyin osztja a Szovjetunió Hőse érdemrendeket, némi véres pénz kíséretében. Romániában e kétes dicsőségre az elnökjelölt Calin Georgescunak van esélye, Ausztriában azonban a demokratikus pártok csak-csak kiszorították a hatalomból a radikálisokat.

A globális összeomlás rémképéhez viszonyítva szinte idilli emlék, hogy harminc évvel ezelőtt, 1995. március 12-én fájdalmas stabilizációval indították el a magyar gazdaság gyors felzárkózását. A drámai fejleményeket ezen a héten a jegybankelnök Surányi György, a jövő héten Bokros Lajos pénzügyminiszter idézi fel Gazdaság rovatunkban, amely az Orbán-dinasztia gyarapodásának újabb fejezetét fejti föl: miként kaparintotta meg Tiborcz István a Tőzsdepalotát.

Különös alkut kötött Tiborcz a Tőzsdepalotára, igaz, ezúttal sem a magánvagyonát kockáztatja

Többszöri sikertelen próbálkozás után találtak rá Tiborcz Istvánra a volt tévészékház eddigi tulajdonosai, akik a műemléki kötöttségek és a Vatikáni Bankkal folyó jogvitáik miatt nem tudták azt eladni. A történtek legnagyobb vesztese a városállam bankja lehet.

A Szellemet démonok és angyalok uralják. Az előbbieket Leni Riefenstahl, a náci Németország felettébb tehetséges propagandistája képviseli a róla készült dokumentumfilm apropóján. Tony Kushner amerikai angyalait pedig a Radnóti Színház mutatja be; a drámaíró a vele készült interjúban megpendíti, hogy „a lojalitás Trump számára ismeretlen fogalom”. Rajongóinak talán ezt is be kellene kalkulálniuk.