„Nem voltak hülyék” – a látszatra ügyelve forgatta az MNB-alapítványok százmilliárdjait a Matolcsy-csapat
Vigyáztak a Pallas Athéné Alapítvány pénzének a forgatói arra, hogy papíron hízzon a vagyon. De mindig megtalálták a módját, hogyan hozzák helyzetbe az MNB elnökének kedvezményezettjeit.
„Pillanatnyilag nem tudjuk felelősen kijelenteni, hogy nem történt semmi. Hetekre van szükségünk, amíg áttekintjük a helyzetet, addig türelmet kérünk. Első lépésként az összes eddigi vezető tisztségviselőnek megszüntettük a munkaviszonyát” – reagált röviden Hegedüs István, a jegybanki Pallas Athéné Domus Meriti alapítvány vagyonkezelője, az Optima Zrt. új irányítója a HVG kérdésére, hogy kiáramolhatott-e bármi a vagyonból addig, amíg Varga Mihály új jegybankelnökként vissza nem csinálta az elődje, Matolcsy Györgyhöz köthető csapat utolsó, szemérmetlen machinációit. Arról nem beszélt, miért pont ő lett az új, nagy hatalmú főnök. Múltbeli pozíciói közül a legismertebb, hogy 2014-ben Balog Zoltán emberminiszter a tankönyvellátásért felelős miniszteri biztossá nevezte ki.
Most mindenesetre az ő nevéhez kötődik az, hogy az Optima által kezelt vagyon mégsem került át egy magántőkealaphoz. Az utolsó vagyonkimentési kísérlet úgy zajlott, hogy az alapítvány vagyona felett rendelkező központi cég, az Optima Zrt. átadta a saját, hasonló nevű befektetési alapkezelőjét a Közép-Európai III. Magántőkealapnak, amely a Quartz alapkezelő irányítása alatt áll. A Quartz a Matolcsy Ádámmal szoros üzleti kapcsolatban álló Száraz Istváné, és ingatlanalapok kezelésére specializálódott.
Ezt az ügyletet akadályozta meg tehát hivatalba lépése után Hegedüs, de a jelek szerint ez csak az első lépés volt, párban az összes korábbi vezető eltávolításával.
A helyzet áttekintése nem lesz egyszerű. „Legalább százan tudtak az elnök fia, Matolcsy Ádám »Kovács Petra« álnéven írt e-mailjeiről” – fedte fel a HVG bennfentes informátora. Ahogyan ezt a valaszonline. hu megírta, a kis Matolcsy az álcázott levelekben adott iránymutatást az általa „nem hivatalosan” felügyelt vagyon kezelésével kapcsolatosan, amivel törvényesen senki sem bízhatta őt meg. Hogy ez nem bukott ki korábban, az ékes bizonyítéka annak, hogy belülről senki sem mert fellépni a Matolcsy-klán ellen. Az álnévhasználat azonban jelzi, a fiatalember nagyon is tisztában volt vele, hogy amit művel, az nem csupán erkölcsileg kifogásolható.
Még nem derült ki, hogy az ÁSZ találkozott-e Kovács Petra utasításaival, vagy sem, de a megállapításai enélkül is megkérdőjelezik a vagyonkezelés jóhiszeműségét. A jelentés a Matolcsy fiú feltételezett szerepvállalására sem tér ki, így értelemszerűen arra sem, hogy az ő magánvagyonának látványos gyarapodása összefügésben állhat-e a „Pallas-birodalomban” történtekkel. Ez egy másik hatósági vizsgálat tárgya lehet, ha lesz hozzá politikai akarat.