A kirekesztés a nagyobb közösség állapotát mutatja meg
Nincs különbség egyéni vagy csoportos kirekesztés között, minden közösségből való kizárás a társadalmi normákról is árulkodik. Milyen érzelmeket élnek át a kirekesztettek, és hogyan lehet ezekkel megküzdeni? Miért van (e téren is) nagyobb felelőssége a politikusoknak? És hogyan működik a társadalmi lelkiismeret?
A magyar társadalomnak ugyan csak kisebb csoportjaira vonatkoztak, mégis az érintetteknél sokkal nagyobb tömegeket mozgattak meg (akár külföldön is) egyes kormányzati intézkedések és miniszterelnöki kijelentések. A Budapest Pride Felvonulás (és hasonló LMBTQ-rendezvények és -demonstrációk) minapi betiltása vagy az „áttelelt poloskákat” emlegető március 15-i beszéd sokakból váltottak ki heves érzelmeket (a felháborodástól és elkeseredéstől a kárörömig), és hétköznapi beszédtémává tették a társadalmi kirekesztés/kirekesztettség kérdéseit.
Egyetemes emberi élmény
Nem ok nélkül, hiszen a kirekesztettség érzése egyetemes emberi élmény, lényegében mindenkinek volt ilyen jellegű tapasztalata élete során. Valamelyik közösségben bárkivel előfordulhatott, hogy kirekesztették, beszóltak neki, lenézték, rosszul bántak vele, ezért könnyű a stigmatizált személy helyébe képzelnünk magunkat – magyarázza Lantos Nóra szociálpszichológus, az ELTE PPK szombathelyi Pedagógiai és Pszichológiai Intézetének munkatársa.
Azt pedig a korábbi évtizedek pszichológiai kutatásai tárták fel, hogy milyen sokféle érzelmet élhetünk meg, ha kizárnak minket egy csoportból, ahová tartozunk vagy tartozni szeretnénk. Az elutasítás és ellenségesség hatására például az érintettek haragot és frusztrációt élhetnek át, ami tovább fokozhatja a marginalizálódásukat, vagy éppen az aktivitásukat, ellenállásukat. Másokon inkább szorongás és depresszió lesz úrrá, ami viszont hosszabb távon különféle mentális problémák kialakulásához vezethet. Vannak továbbá, akik magányt és izolációt élnek meg a kirekesztés következményeként, különösen akkor, ha az elutasítás miatt elveszítik a társas kapcsolataikat.
De a kirekesztettekben nagyon gyakori érzés lehet a szégyen és önbizalomvesztés is. Sokan ugyanis úgy gondolják, biztosan velük van a baj, ha a többség kizárja őt a közösségből. Ez azért is okozhat gondot – hívja fel a figyelmet Lantos Nóra –, mert egyetemes pszichés igény a pozitív önértékelés kialakítása, hogy önmagunkat pozitívan ítéljük meg – azoknak a csoportoknak a tagjaként, ahová tartozunk. Ha azonban a társadalom vagy egy kisebb közösség kitaszít a soraiból, akkor saját magunk elfogadása, a pozitív identitás kiépítése kerülhet veszélybe.