Elnökjelölt talán nem lesz az elítélt Le Pen, de bosszúja még nagyobb káoszba lökheti a francia belpolitikát

5 perc

2025.04.01. 12:45

2025.04.01. 13:10

Óriási politikai vihart kavar Franciaországban, hogy a sikkasztásért elítélt Marine Le Pen valószínűleg nem indulhat a 2027-es elnökválasztáson. A globális szélsőjobb máris baloldali beavatkozással vádolta a bíróságot.

Meg sem várta a hétfői ítélethirdetés végét a párizsi bíróságon Marine Le Pen, a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés (RN) vezéralakja, hanem kiviharzott a tárgyalóteremből. Úgy tűnt, eleget hallott ahhoz, hogy tudja, súlyos büntetést kap, és a megérzése nem csalta meg. Sikkasztásért 4 év börtönre ítélték, amelynek a felét felfüggesztették, a másik felét házi őrizetben kell letöltenie, amihez még 100 ezer euró pénzbírság is társult.

De az igazi csapást az jelenti, hogy a bíró öt évre eltiltotta a közügyektől, ami azonnal hatályos lett (a jelenlegi parlamenti mandátumát megtarthatja). A fellebbviteli eljárás végéig nem lép életbe az ítélet, és nem kell kifizetnie a pénzbüntetést, de ha elhúzódik a felülvizsgálat, akkor várhatóan nem vehet részt a 2027-es elnökválasztáson.

Az európai szélsőjobb meghatározó figurájának számító, 56 éves Le Pen hétfő esti televíziós nyilatkozatában már nem tűnt annyira feldúltnak, de harciasan védte az álláspontját. Szerinte politikai döntés született, ártatlannak mondta magát, és úgy vélte, franciák millióit háborította fel, hogy az emberi jogok hazájának számító Franciaországban autoriter rezsimekre jellemző praktikák áldozata lett. Jelezte, hogy fellebbez, de mintha már ő maga sem hinne a 2027-es indulás lehetőségében.

Marine Le Pen: Franciák millióit hallgattatják el, ha nem indulhatok az elnökválasztáson

Nem vonul vissza a politikai élettől Marine Le Pen, miután bírósági ítélet mondja ki, hogy 5 évig nem indulhat választáson. Bejelentette, harcol azért, hogy a fellebbezéséről minél hamarabb döntsenek.

Az ítélet szerint Le Pen a központi szereplője volt annak a rendszernek, amelynek keretében 2004 és 2016 között 4,1 millió euró EU-s pénzt – például fiktív munkaszerződéseken keresztül – törvénytelenül a saját pártja (korábban Nemzeti Front) finanszírozására használtak fel. Rajta kívül még 8 jelenlegi és volt európai parlamenti képviselőt és 12 egykori alkalmazottat ítéltek el. „Nem az volt a kérdés, hogy ezek az emberek politizáltak-e, hanem az, hogy elvégezték-e a munkát, amire szerződtették őket” – fogalmazott Bénédicte de Perthuis bíró. Az ítélet ugyanakkor azt is kiemelte, hogy az alperesek az uniós forrásokat nem a saját személyes meggazdagodásukra használták fel.

A bíró arra hivatkozva hozta meg az azonnali eltiltást, hogy Le Pen a tárgyalás során nem mutatott megbánást. Egyúttal azzal indokolta a szigorú ítéletet, hogy a visszaélések rendszerszintűek voltak, és hosszú ideig tartottak, ami a közhivatalba vetett bizalmat ásta alá. A szokatlanul súlyosnak tűnő szankciót a 2016-ban szigorított korrupciós törvényhez híven hozták meg, ami alapján azonnali eltiltások közhivataltól már korábban is történtek. Le Pen több vádlott-társa is erre a sorsra jutott, de rövidebb időre.

Le Pen most fontos döntés előtt áll.