Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Kína határozott válaszlépéseket ígér, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök szerint hiba az EU-ra 20 százalékos vámot kivetni, Izraelben teljes a sokk.
Mind több ország vezetője reagál Donald Trump amerikai elnök szerdai, a főbb kereskedelmi partnereivel szemben megemelt importvámokról szóló bejelentésére.
A Trump szövetségesének számító Giorgia Meloni olasz miniszterelnök az Európai Unióra kiszabott 20 százalékos vámról azt mondta, „hiba”, és hogy „egyik félnek sem felel meg”, hozzátette ugyanakkor, hogy egy, a kereskedelmi háborút megelőző megállapodáson dolgozna az Egyesült Államokkal.
Pedro Sánchez spanyol kormányfő arról beszélt, hogy hazája megvédi a saját vállalatait és dolgozóit, és „továbbra is elkötelezett marad egy nyílt világ iránt”, míg az Írországot vezető Micheál Martin „mélyen sajnálatosnak” nevezte Trump bejelentését, amely „senkinek sem használ”.
Kínára, amely az amerikai elnök szerint az országát a leginkább kihasználó államok közé tartozik, 34 százalékos vámszint vonatkozik majd. Reakciójában a kínai kereskdelmi minisztérium arra szólította fel Trumpot, hogy azonnal vonja vissza az intézkedést, és figyelmeztetett: „határozottan vágnak majd vissza a jogaik és érdekeik védelméért”.
A BBC azt írja, hogy az izraeli gazdasági kormányzat, amely a bejelentés előtt eltörölt minden, az amerikai termékekre vonatkozó vámot, helyi sajtóértesülések szerint „teljes sokkban” van: Trump az országra 17 százalékos vámot vetett ki. Arra számítottak ugyanis, hogy a lépésük megenyhíti az amerikai vezetést.
A Dél-Koreát vezető Han Duk-szu úgy kommentálta a történteket, hogy a globális kereskedelmi háború „valósággá vált”, és hogy a kormánya keresi a módját „a kilábalásnak a válságból”, miután kiderült, hogy az országára a jövőben 25 százalékos vám vonatkozik majd.
Japán szerint az onnan származó termékekre kivetett 24 százalékos teher „kirívóan sajnálatos”, Trump döntése pedig sértheti a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) működése keretében megkötött, illetve az USA és Japán között életben lévő megállapodásokat.
Az Egyesült Királyság kormánya szerint az, hogy csak 10 százalék az országra vonatkozó vám, igazolja az erőfeszítéseiket, amelyeket egy, az Egyesült Államokkal megkötendő kereskedelmi megállapodás érdekében tettek. Jonathan Reynolds kereskedelmi miniszter azt közölte, hogy a kabinet továbbra is ezen doldozik majd annak érdekében, hogy „megerősítse az USA-val meglévő, kiegyensúlyozott kereskedelmi kapcsolatot”.
Brazília, Latin-Amerika legnagyobb gazdasága szerdán törvényt fogadott el válaszul a Trump által bejelentett 10 százalékos vámra.
Röviddel azután, hogy az amerikai elnök ismertette az új vámszinteket, pénzügyminisztere, Scott Bessent arra figyelmeztette az érintetteket, hogy ne próbáljanak megtorlással válaszolni az intézkedésre, csak dőljenek hátra, és fogadják el. Ha nem így tesznek, eszkalációra számíthatnak.
Arról, hogy mely országokra és mekkora vámokat vet ki az Egyesült Államok és hogy mit vár a lépéstől Trump, itt írtunk részletesen:
Hogy a vámháború mennyire veszélyes, milyen történelmi párhuzamok vonhatók Trump mostani lépésével, és hogy mit várnak a közgazdászok, arról itt írtunk bővebben. Itt arról lehet olvasni, hogy vámháború már igazi háborúhoz is vezetett, alább pedig egy átfogóbb képet adtunk az elnök eddigi gazdaságpolitikájáról:
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
1995 júliusában a boszniai szerb hadsereg minden korábbinál súlyosabb háborús bűncselekményt követett el: Ratko Mladics szerb főparancsnok katonái több mint nyolcezer bosnyák férfit és fiút öltek meg a kelet-boszniai Srebrenicában, a hivatalosan az ENSZ védelme alatt élő bányászvárosban élő nőket pedig elzavarták a településről.
Olyan kaliberű koncertet adtak, amiről teljes hosszában regényt lehetne írni.
A tárcavezető nem tervezi, hogy a választás előtt extra szabadságot vesz ki.