Tanulságos NATO-csúcs, Tibet Disney-verziója, gyerekvegánság és a filmtörténet egyik legvadabb forgatása
A heti Kilátóban összefoglaljuk mi történt Hágában, mi a helyzet Tibetben, érdemes-e gyerekeknek vegán étrendet összeállítani, mit jelentett be a Microsoft az orvosi diagnosztika területén és hogy mit érdemes tudni a júliusban újra mozikba kerülő Apokalipszis most forgatását dokumentáló filmről.
A hét biztonságpolitikai híre: már nem ugyanaz az USA és Európa fő ellenfele
A múlt heti hágai NATO-csúcs ugyan nem torkollott tagállamok közötti összeveszésbe, ám azért hiba lenne nem észrevenni azokat az aggasztó jeleket, amelyek a belső megosztottság növekedésére utalnak. A The Conversation amerikai híroldal szerint a legnagyobb gond az, hogy immár nyilvánvaló: az USA és az európai szövetségesek mást tartanak nyilván legkomolyabb ellenfélként. Míg az európaiak továbbra is Oroszországot nevezik meg a legkomolyabb fenyegetésként, Donald Trump elnök Amerikája Kínát minősíti a legveszélyesebb kockázati tényezőnek.
A Conversation elemzése szerint a nézetkülönbség nem csak azt eredményezte, hogy a feltűnően rövid zárónyilatkozatban egy szó sem esik arról, hogy az ukrajnai agressziót folytató Oroszország lábbal tiporja a nemzetközi jogot, hanem azt is, hogy a tagállamok más prioritásokat fogalmaznak meg a védelem területén. Az európaiak – elsősorban a balti államok, Lengyelország, de már Németország is – attól tartanak, hogy Ukrajna után a Kreml más európai országokat is megtámadna, míg az USA a csendes-óceáni, ázsiai térségre figyel, és ide telepíti legkorszerűbb harci eszközeit. Közben egyre több jel utal arra, hogy Washington fokozatosan kivonul Európából, ahol a második világháború vége óta folyamatos és meghatározó az amerikai katonai jelenlét.
A politikai váltás pedig azt jelenti, hogy Európának önvédelme érdekében pótolnia kell a kieső amerikaiakat. A helyzetet súlyosbítja, hogy Trump a legtöbbször nem beszél egyértelműen arról, hogy magára nézve kötelezőnek tartja-e a NATO ötödik cikkelyét a kölcsönös segítségnyújtásról a szövetség bármely tagja elleni katonai támadás esetén. Ezzel a változással veszélybe került annak a hármas célnak a megvalósítása, amit állítólag még a NATO első főtitkára, Lord Ismay fogalmazott meg. Eszerint az észak-atlanti szövetség feladata az, hogy az oroszokat kívül, az amerikaiakat bent tartsa, a németeket pedig ne engedjék megerősödni (“Keep the Russians out, the Americans in, and the Germans down”).
Trump visszatérőben a NATO-csúcsról az Andrews-légibázison
At a press briefing at the NATO Summit, President Trump was asked about Russian President Vladimir Putin. Fuel your success with Forbes. Gain unlimited access to premium journalism, including breaking news, groundbreaking in-depth reported stories, daily digests and more.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.