Elfogadták a tegnap óta zajló hágai NATO-csúcs nyilatkozatát a 32 tagú szövetség állam- és kormányfői. Az elmúlt napok várakozásaihoz képest nem sok újdonság van benne.
Legfontosabb eleme az új védelmi fogadalom: 2035-ig a GDP öt százalékára kell tornázni a katonai kiadásokat, melyből 3,5 százalékpont megy a tényleges hadügyre, 1,5 pedig az ezzel kapcsolatos egyéb fejlesztésekre.
A Biden-éra NATO-csúcsain központi helyet kapó Ukrajna már csupán olyan kontextusban merül fel, hogy a támogatása elszámolható védelmi kiadásnak. A bukaresti csúcsról ismerős „visszafordíthatatlan út a NATO-ba” pedig már olyan távol van, hogy nem is látható.
A Ukrajna támogatásáról szóló passzus olyan óvatosan van megfogalmazva, hogy az Orbán Viktor számára is vállalható legyen: „A szövetségesek megerősítik tartós szuverén kötelezettségvállalásaikat, hogy támogatást nyújtanak Ukrajnának.” Tehát azt erősítik meg, amit eddig is vállaltak, Magyarország pedig csupán humanitárius segítséget nyújtott háborúban álló szomszédjának. A nyilatkozat ezúttal nem ítéli el Oroszországot az ukrajnai agressziójáért.
Donald Trump tegnapi megjegyzésével szemben megerősítik a kollektív védelmet lefedő ötös cikkelyt is.
A nyilatkozat a következő pontokat rögzíti:
- A résztvevők megerősítik elkötelezettségüket a legerősebb katonai szövetség és a kollektív védelmet lefedő ötös cikkely felé. „Egy elleni támadás egyben támadás mindannyiunk ellen is.”
- Oroszország és a terrorizmus fenyegetésként jelenik meg.
- 2035-ig a GDP öt százalékát évente az alapvető védelmi követelményekre, valamint a védelemmel és biztonsággal kapcsolatos kiadásokra fordítják. Ez két kategóriára bomlik: A GDP legalább 3,5 százalékát fordítják az alapvető védelmi szükségletek finanszírozására és a NATO képességcéljainak teljesítésére, a további másfél százalék pedig a kritikus infrastruktúra és hálózatok védelmére, polgári felkészültségre és a reziliencia kiépítésére, valamint az innováció serkentéséhez és a védelmi ipari bázis megerősítésére használható. A célokat 2029-ben felülvizsgálják.
- Megerősíti a kötelezettségvállalásokat, hogy tartósan elkötelezettek Ukrajna támogatása iránt, melynek helyzete hozzájárul a NATO államainak biztonságához is. A védelmi kiadások előző pontban vázolt számításába beleszámít Ukrajna és védelmi iparának támogatása.
- Kifejti az elköteleződését a transzatlanti hadiipari együttműködés mellett, és a kereskedelmi akadályok felszámolását ösztönzi.
- Megköszöni a vendéglátást Hollandiának, és a következő két NATO-csúcs helyszínét Törökországba és Albániába teszi.