A minidiktátor, a focielnök és a partiszervizes – íme az alsó-ausztriai Kennedy-klán

A Pröll család sikertörténetéből megtanulható, hogyan lehet magasra jutni a politikai ranglétrán. És nem csak azon. Szeretettel Bécsből sorozatunk cikke.

A minidiktátor, a focielnök és a partiszervizes – íme az alsó-ausztriai Kennedy-klán

Alsó-Ausztriában ironikusan az amerikai Kennedy család osztrák tartományi változatának tartják a Pröll-klánt. Tagjai közül a legbefolyásosabb mindmáig a most 78 éves Erwin Pröll, aki a minap súlyos biciklibalesetet szenvedett Olaszországban, de kilenc nap múlva már interjút adott.

A veterán politikus 25 éven át vezette vaskézzel Ausztria legnagyobb tartományát, ő volt az utolsó helyi élpolitikus, aki – 2017-ben – abszolút helyi parlamenti többséget hagyott maga után. Erwin Pröllt mindmáig királycsinálónak emlegetik az Osztrák Néppártban (ÖVP), hosszú éveken át nem született nélküle magas szintű személyi döntés. Amikor a párt akkori elnöke, Reinhold Mitterlehner alatt fűrészelték a széket kereszténypárti társai, Pröll három akkumulátort merített le mobiltelefonján, hogy maradásra bírja. Hatalmi központtá fejlesztette szülőfaluját, Radlbrunnt, ahol a Pröllök időről időre ma is összejönnek, hogy egyeztessék politikai nézeteiket. Elsősorban az 1968-ban született Josef Pröllel, aki 2008-tól 2011-ig az ÖVP elnöke volt és pénzügyminiszter, a megelőző 5 évben pedig az agrár- és a környezetvédelmi tárcák irányítója.

Josef liberálisabb és szelídebb nagybátyjánál, akit már gyerekkorában „minidiktátornak“ tartottak a pajtásai. A látványos alakításokat kedvelő „kiskirály“ nem egyszer más nézeteket vallott, mint Josef, de főleg Alsó-Ausztriát érintő kérdésekben nem hagyta az „öcsköst“ kibontakozni. Azt mondta: „Ha Alsó-Ausztriáról van szó, akkor nincs pardon.“ S hozzáfűzte: „Senkinek!“