16 rossz szokás, mellyel leszerepelhetsz az interjún
Az állásinterjú sajnos arra is kiváló alkalom, hogy néhány baki miatt kevésbé professzionálisnak tűnj a kiválasztók szemében. Mindegy, hogy kiváló mérnök vagy-e, esetleg sok éves szakmai tapasztalattal rendelkező IT szakember, egészen apró dolgokon múlhat, hogy szimpatikus leszel-e HR-esnek. Hogy segítsenek elkerülni a buktatókat, a Business Insider szakértőket kért meg arra, hogy emeljék ki azokat a viselkedéseket, melyek miatt nem fogsz alkalmasnak tűnni a munkára.
1. Késel
A gyakori késés nagyon rossz szokás, ezért tegyél meg minden tőled telhetőt, hogy időben érkezz az interjúra. Ha erről az oldaladról mutatkozol be, a HR-menedzser olyan felelőtlen embernek fog tartani, aki nem veszi komolyan a procedúrát, és nem tiszteli mások idejét. Valószínű, nem ezt a benyomást szeretnéd benne kelteni, ezért tervezd úgy, hogy legalább 15 perccel előbb érkezz az interjúra. Ha túl korán érkezel, az sem jó, ugyanis frusztrálhatja a HR-est, mert megzavarhatja az előre megtervezett menetrendjét.
2. Ápolatlan vagy
Mindenképp vegyél egy zuhanyt az interjú előtt. Hanyag megjelenésed arra enged következtetni, hogy hiányzik belőled mindennemű erőfeszítés a munka területén is. Mielőtt behívnának, fuss el a mosdóba, és ellenőrizd a külsődet.
3. Helytelen az öltözködésed
A hanyag, viseltes ruházat egyértelműen rossz pont egy interjún, de a túl formális öltözet sem helyénvaló, mert arra enged következtetni, hogy egyáltalán nem ismered a cég profilját, és ezért nem fogsz a vállalati kultúrába illeszkedni.
4. Elszívtál egy cigit, legurítottál egy kupicával
Lehet, azt hiszed, egy rágóval el fogod tudni űzni a dohányzás vagy alkohol okozta kellemetlen szájszagot, de inkább ne kockáztass, még ha úgy is érzed, muszáj valahogy a stresszt oldanod. Ha a vezető maga is dohányos, talán nem fogja zavarni, de erre nem lehet apellálni.
5. Babrálod a telefonodat
Lehet, elsőre jó ötletnek tűnik a telefonunkat nyomogatni a várakozás perceiben, de nem tesz rólad jó benyomást, és azt az érzetet keltheti, mintha unatkoznál. A legtöbb munkahelyen különféle magazinok, prospektusok állnak a rendelkezésedre – ha azokat lapozod, azzal érdeklődést tanúsítasz a cég iránt.
6. Túl sok mindent cipelsz magaddal
Az önéletrajz másolatán és pár hivatalos okmányon kívül más nem kell egy interjúra. Az ásványvizes palackot hagyd az autóban, vagy dobd ki, mielőtt interjúzni mész, hogy szabad legyen a kezed a bemutatkozásnál.
7. Gondolkodás nélkül beszélsz
Vigyázz, mit mondasz a recepciósnak, hogyan viselkedsz vele, mert az valószínű visszajut majd a HR-menedzserhez.
8. Túl informális vagy
Természetesen nem kell hajbókolnod és ultrakonzervatív udvariassági formákat bevetned, de túl laza se legyél, mint a Riga-lánc.
9. Másokra vetíted a negatív hozzáállásodat
Ha kétségeid vannak a képességeidet illetően, vagy mindig csak a legrosszabb eredményre számítasz, az hatással lesz az interjúztatóra is. Fontos, hogy ne kritizáld korábbi főnöködet, munkatársadat vagy alkalmazottadat. Jó, ha tisztázod magadban azt is, hogy az arrogancia nem egyenlő az önbizalommal. Sétálj úgy be az ajtón, mint aki magabiztossága ellenére alázatos, lelkes és jókedvű.
10. Nem végeztél házi feladatot
A munkáltatók a felkészült jelentkezőket szeretik. Ha sokat tudsz a cégről és van fogalmad a pozícióról, azzal azt mutatod, hogy döntéseidet a részletek figyelembevételével, alapos utánajárást követően hozod meg.
11. Túl sok mindent megosztasz
Mindenki célja az, hogy lenyűgözze a munkáltatót tehetségével és képességeivel, azonban tudni kell, mikor elég. Csak a valóban fontos eredményeidről beszélj, hagyd ki a gyermekkorodat a beszélgetésből, és ne részletezd a hobbijaidat. Ehelyett inkább figyelj, és adj teret a kérdezőnek is.
12. Félénk vagy
A félénkség sajnos a bizonytalanságról és az inkompetenciáról árulkodik. Ne félj attól, ha esetleg össze kell szedned a gondolataidat egy-egy kérdés előtt, mert egy rövid szünet arról árulkodik, hogy komolyan veszed a másikat, és átgondolt válaszadásra törekszel. Bízz abban, ha kérdeznek tőled, akkor valóban kíváncsiak a mondandódra.
13. Félbeszakítod a másikat
A közbevágás goromba dolog. Ha valakit megszakítasz a mondandójában, azzal azt sugallod, hogy semmiféle tisztelet és türelem nincs benned. A rossz időzítéssel és figyelmetlenséggel nem teszel jó benyomást.
14. Szegényes a testbeszéded
Nem csak az számít, mit mondasz az interjún, hanem az is, hogyan teszed. A CarrerBuilder egyik kutatásából kiderült, hogy a munkáltatók a szemkontaktus és a mosoly hiányát, valamint a rossz testtartást tartják a legnagyobb hibának az álláskeresőkben. Az idegességről tanúskodó szokások, mint a kéztördelés, a lábrázás és a fejvakargatás ugyancsak akadálya annak, hogy jó benyomást kelts az interjúztatóban.
15. Füllentesz
A munkálók 69%-nál rossz pont, ha füllentésen kapják a jelöltet. A nagyzolás, a múlt megszépítése – bármennyire is tűnhet jó ötletnek – könnyen leleplezhető.
16. Mohó vagy
Ha rögtön rákérdezel, megkaptad-e a munkát, azzal nyomulósnak, de egyben nagyon is kétségbeesettnek és rászorultnak fogsz tűnni. Természetesen mindenki izgatott lesz attól, ha új lehetőség van kilátásban, de az ilyen jellegű kérdésekkel kellemetlen helyzetbe hozzuk a másikat, és sarokba szorítjuk az interjúztatót.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Jobline.hu közreműködésével jött létre, amelynek előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.