szerző:
Mastercard
Tetszett a cikk?

Nem is gondolnánk, mennyien ódzkodnak attól, hogy bankkártyájuk adatait megadják az online tranzakciók során. A CIB Bank szakértőjének segítségével próbáljuk meg eloszlatni a leggyakoribb tévhiteket.

A legváltozatosabb érveket hozzák fel azok, akik nem mentik el a bankkártyaadataikat. Inkább kiteszik magukat annak, hogy meghiúsul az általuk elkezdett online tranzakció, mert mondjuk nincs kéznél a bankkártyájuk, vagy nincs arra lehetőségük, hogy beírják a fizetési felületre a bankkártyaadatokat – például tömegközlekedésen jegy vásárlásakor, közüzemi díj applikációban történő befizetésekor, kiszállító cégtől való ebéd vásárlása során vagy biztosítás fizetésekor.

Lássuk a leggyakoribb kifogásokat és azt, mi a véleménye ezekről a szakembernek, Mónus Anita Évának, a CIB Bank Bankkártya Üzletfejlesztés vezetőjének!

Talán a legnagyobb félelem, hogy ha elmentjük a bankkártyaadatainkat, akkor azok illetéktelenekhez kerülhetnek, akik aztán ennek segítségével megcsapolhatják a bankszámlánkat.

Tudni kell, hogy amikor a kártyabirtokos egy webáruházban elmenti a kártyaadatait, akkor az esetek többségében azt nem is maga a kereskedő tárolja el, hanem az elfogadó bank – mutat rá Mónus Anita Éva. A bank az elmentett kártyaadatokat kicseréli egy számsorra, egy úgynevezett tokenre, ami hozzá van kötve a kártyabirtokoshoz, az elfogadó bankhoz és a kereskedőhöz is, ebből kifolyólag ezzel a tokennel senki más nem tud fizetést indítani, csak a kereskedő, méghozzá azon a bankon keresztül, ahol a mentés történt.

A kereskedő abban az esetben mentheti el a kártyaadatokat, amikor viszonylag nagyobb mennyiségű tranzakciót bonyolít, de ennek is nagyon szigorú szabályai vannak. A mentést csak a PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) nevű kártyaadat-védelmi szabályzat alapján tudja megtenni, ami azt jelenti, hogy rendszeresen egy nagyon komplex auditon kell részt vennie.

Egyre többet hallani adathalász visszaélésekről is, így nem csoda, hogy ez is a vásárlók félelmei között szerepel. Mónus Anita szerint, ha kellő odafigyeléssel, tudatosan vásárolunk, akkor elkerülhetjük az adathalász-weboldalakat. Ezek olyan oldalak, amiket a csalók tisztességtelen szándékkal úgy készítenek el, hogy azok nagyon hasonlítanak valós internetes oldalakra, de valójában adatgyűjtésre használják őket és nem fogják kiszállítani az ott megvásárolt terméket. Ezért is fontos, hogy a kártyabirtokos mindig meggyőződjön a kereskedő hitelességéről. Hogyan teheti ezt meg?

Mónus Anita Éva, a CIB Bank Bankkártya Üzletfejlesztés vezetője

Ismeretlen, külföldi vagy közösségi oldalakon felugró hirdetésekhez kapcsolódó weboldalakon veszélyes lehet megadni és elmenteni a kártyaadatot, mert nem biztos, hogy az egy létező kereskedőt takar. Meg lehet nézni a weboldal URL-jét, hogy az egyértelműen a kereskedőre mutat-e. Érdemes megvizsgálni a szóban forgó oldalt abból a szempontból is, hogy azon le vannak-e írva a fizetési feltételeknél olyan körülmények, mint hogy ki tárolja el a bankkártyaadatot, valamint, hogy a mentett kártyaadatot hogyan lehet törölni, és hogy hol lehet felvenni a kereskedővel a kapcsolatot. De sokat elárulhat az is, hogy az olyan szabályzatok, mint az adatvédelmi vagy jogi nyilatkozat, panaszkezelési tájékoztató megtalálhatóak -e az oldalon és azok helyes nyelvezetben íródtak-e.

Egy a Mastercard által támogatott felmérés szerint – Fizetési Élmény Riport 2022 – a magyarok több mint egyharmada azért nem menti el a kártyaadatait, mert az sok időt vesz igénybe. Pedig ez semmivel nem tart tovább annál, mint amikor fizetünk egy konkrét tranzakciókor – mutat rá Mónus Anita Éva. Ráadásul sok weboldalnál már az első vásárlásunk során van erre egy egyszerű lehetőség: miközben megadjuk a kártyaadatokat, illetve elvégezzük az ügyfélhitelesítést, egy mezőben egy pipával jelölhető, hogy hozzájárulunk, hogy a kártyaadatokat elmentsék. Így a következő alkalommal már ezek felhasználásával tudunk fizetni.

„Természetesen a kártyaadatokat olyan helyeken érdemes elmenteni, ahol rendszeresen vásárolunk vagy valamilyen díjat fizetünk – mondja a szakértő. Hozzátette: megtehetjük, hogy az első alkalommal mentés nélkül vásárolunk vagy ha teljesen ismeretlen a weboldal, akkor utánvéttel és csak az oldalra való visszatéréskor rögzítjük a kártyaadatokat, ha már meggyőződtünk arról, hogy a kereskedő tisztességesen szolgáltat.”

Néhány tippet is kértünk Mónus Anitától a biztonságos online vásárláshoz.

Vannak, akik több kártyát tartanak, mert azt gondolják, hogy azok cserélgetésével meg lehet téveszteni a csalókat. A CIB szakértője szerint ez tévhit: megbízhatatlan oldalak esetében a kártyák váltogatása sem akadályozza meg a visszaéléseket. Ráadásul ez költséges is lehet, hiszen ez esetben több kártyát kell fenntartani, több után kell fizetni az éves díjat, átutalni a pénzt az egyik helyről a másikra. Ezzel nem leszünk nagyobb biztonságban, csak bonyolultabb lehet az életünk és a saját pénzünk kezelése.

Mások a PIN-kódjukat változtatják sűrűbben, ha már a CVV-kódot nem lehet, mert az a kártya alaptartozéka. Mónus Anita azt tartja inkább fontosnak, hogy a PIN-kódot ne tartsuk a kártya közelében. Azzal semmit nem érünk el ugyanis, ha sűrűn cseréljük a PIN-kódot, de nem ügyelünk annak biztonságos tárolására.

Fontos – bár sokan nem gondolnak rá, hogy kártyaadatainkat soha ne adjuk meg és ne mentsük nyilvános wifin – például egy plázában –, az ugyanis nem elég védett hálózat, így veszélyeket rejt magában.

A bankkártyás vásárlások biztonságát garantálja az is, hogy a tranzakciók többségénél erős ügyfélhitelesítés történik, ami azt jelenti, hogy a kártyával önmagában nem lehet online vásárolni, mert a tranzakciók többsége kétfaktoros hitelesítéssel védett (például applikáción keresztül vagy sms és az azt kiegészítő statikus jelszó segítségével). Ezért lényeges, hogy ezeket a megerősítő kódokat soha senki illetéktelennek ne adjuk a ki.

Persze nem szabad elfelejteni azt sem, hogy ha valaki elveszítette a bankkártyáját, vagy észreveszi, hogy ellopták tőle akkor azt azonnal tiltsa le, hiszen attól kezdve már nem tudnak azzal fizetni.

Összefoglalva, ha betartunk néhány ésszerű biztonsági óvintézkedést, a mentett kártya használata egy remek kényelmi szolgáltatás, amely lehetővé teszi az ügyfélnek, hogy ne kelljen a kártyaadatokat ismeretlen és kényelmetlen helyen vagy szituációban (például buszon vagy forgalmas váróteremben) láthatóvá tenni, hanem egy gombnyomással gyorsan fizethessen.

 

Az oldalon elhelyezett tartalom a CIB Bank megbízásából jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.

Az NGM nyilatkozott arról, hogy akar-e a kormány 10 milliárd eurónyi hitelt felvenni

Az NGM nyilatkozott arról, hogy akar-e a kormány 10 milliárd eurónyi hitelt felvenni

Az őzike, Győzike és Gyurcsány után az Újpest edzője is az árok partjára került, és csak egy esélye maradt

Az őzike, Győzike és Gyurcsány után az Újpest edzője is az árok partjára került, és csak egy esélye maradt

Kínos baki a kompetenciamérésen: összekeverték Szlovákiát Szlovéniával

Kínos baki a kompetenciamérésen: összekeverték Szlovákiát Szlovéniával

Marabu Féknyúz: Luxustáska? Az semmi!

Marabu Féknyúz: Luxustáska? Az semmi!