szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A statisztikák szerint az alagutakban ritkán történnek balesetek. Ha mégis tűz ütne ki a csőben, úgy azonnal életveszélynek vagyunk kitéve. Ezért minden alagúton való áthaladáskor érdemes különösen elővigyázatosnak lenni és a veszélyforrásokra figyelni.

© sxc.hu
Az alagutak felépítését illetően két típust különböztethetünk meg: az egycsöves alagút, itt szembejövő forgalommal kell számolni, és a két- vagy több csöves alagút, ahol csövenként csak egy haladási irány lehetséges. Az utóbbi alagútkoncepció számít a legbiztonságosabbnak, mert a vészkijáratok egy másik csőrendszerbe vezetnek. A legtöbbjük ventillátorokkal van felszerelve, amelyek légáramlata egy tűz esetén eltereli a felszálló füstöt. Tűz esetén ajánlatos az alagutat a széliránnyal ellentétes irányban lévő vészkijáraton elhagyni. A szembejövő forgalmú alagutak ezzel ellentétben jóval veszélyesebbek és gyakran régebbiek, mint a több csövesek.

Ha véletlenül megállna a forgalom az alagútban, akadályozzuk meg a pánikhangulat kialakulását, ne hagyjuk, hogy a vezető figyelmét eltereljék az utasok. A legtöbb esetben csak egy egyszerű dugóról van szó. Ilyenkor állítsuk le az autót, indítsuk el az elakadásjelzőt és a rádiót. Ha nincs rádióvétel, húzzuk le az ablakokat és minden érzékszervünkkel, - szem, fül, orr – próbáljuk meg kiszűrni a veszélyforrásokat.

Ha valóban tűz ütött ki az alagútban, elsődleges feladatunk nyugalmunk megőrzése. Életveszély áll fenn, ezért magunkat és embertársainkat biztonságba kell helyezni. A legfontosabb, hogy a tűzzel ellenkező irányba induljunk el, és a legközelebb eső vészkijáraton keresztül a lehető leggyorsabban hagyjuk el az alagutat. Ez alól azonban létezik kivétel: Alagútszakértők arra figyelmeztetnek, hogy a keletkező füstgáz gyorsabb és halálosabb, mint a maga a tűz. Ha az alagútban a tűzhöz közel vagyunk és az egyetlen vészkijárat a távoli alagútkijárat is, érdemes meggyőződni róla, hogy esetleg a tűz mellett még valahogy el lehet-e menni, tanácsolják a szakértők. Így elkerülhetjük a halálos füstmérgezést.

A kezdeti stádiumban lévő tüzet az alagút falán elhelyezett tűzoltó készülékek egyikével megpróbálhatjuk eloltani. Ilyenkor fokozottan ügyeljünk saját biztonságunkra.

Autómenedzser

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Autó

Mit tegyünk, ha megpördül az autónk?

Bár egyre jobban szaporodnak az autópályák országszerte, azért sokan gondolják úgy, ha nem sietős a dolguk úti céljukat inkább az országutakon közelítik meg. Óriási előnye az alacsonyabb sebesség és a falvakon, városokon átkígyózó vonalvezetése miatt sokkal több és izgalmasabb látnivalót kínál, mint a monoton autópálya.

MTI Világ

Nem tankolt: megbénult a forgalom a Tauern-alagútban

Hatalmas torlódást okozott a hétvégén az ausztriai Tauern-hegység alatt átmenő alagútnál egy szlovén autószállító jármű, amelynek épp akkor fogyott el az üzemanyaga, amikor már mélyen bent járt a hosszú, nagy forgalmú tunelban.