szerző:
Biró Csongor
Tetszett a cikk?

Nem hozta lázba az embert a Toyota eddigi kínálata, pedig hibátlan kocsikat vonultattak fel: kisautót, minit, egyterűt, kombit, terepjárót, pickupot. Hiányzott azonban egy jó kis élményautó. A GT86 a legmerészebb vágyainkat váltja valóra.

Már a koncepcióautót látva összeszorult a gyomrom, úgy éreztem, egy csapásra megváltozik a Toyotáról alkotott képem, ha megvalósul. Később kiderült, hogy a Subaruval közös lesz a fejlesztés, ám lehangoló volt a hír, hogy csak 200 lovas lesz a kocsi. Sportkocsi 200 lóval, turbó nélkül? És igen, megszületett a GT86 különleges kialakítású előre pakolt boxermotorral, hátsókerék-meghajtással, alacsony tömegközépponttal, kis tömeggel.

Minden félelmemet eloszlatta azonban a próbaút, a lacházi reptér betonján megszólított a kocsiban megbújó ördög, ez a kis Toyota olyan autó, amelyről érdemes álmodni. Aki többre vágyik és az álomból valóságot akar csiholni, az 8,86 millió forintból (ebben minden benne van; csupán két tétel szerepel az extralistán: 500 ezer a bőr kárpit ülésfűtéssel és 550 ezer forint az automatikus váltó felára) valóra válthatja: ennyi pénzért ilyen izgalmas kocsit nem kap máshol. Jól gyorsul, jól kanyarodik, könnyen vezethető, nem trükkös, nem tolakodó, nem igényel versenyiskolát a kezelése, ráadásul bomba jól néz ki. 

Képek a galériában!
Biró Csongor

A legkisebb gázadásra is precízen és késedelem nélkül reagál, közelebb hozza a márkához a szenvedélyt, ami valljuk meg nagyon hiányzott ma a japán márkától. Pedig korábban volt sportkocsi bőven a kínálatban. 

A Toyota ötven éven át alkotott olyan izgalmas, vezetőközpontú, orrmotoros, hátsókerék-hajtású sportkocsikat, amelyek legalább annyira népszerűek voltak a nagyközönség körében, mint amilyen sikeresek a versenypályákon. Ki gondolná, hogy története során már ötmillió sportkocsit adott el a Toyota?

E gazdag sportautós múlt három meghatározó modellje: a Toyota Sports 800, a Toyota 2000 GT és az AE86 legkiválóbb tulajdonságai születtek újjá a GT86 személyében.

A különlegesnek mondott hajtáslánchoz csekély saját tömeg, kis tehetetlenség, alacsony tömegközéppont és – mindezeknek köszönhetően – jó teljesítmény/tömeg arány társul.

A GT86 tervezése során fontos szempont volt, hogy az autót minden felhasználó könnyen a saját igényeihez formálhassa. Ennek érdekében az új modellben a lehető legkevesebb elektronikus menetdinamikai berendezés működik, így a GT86 viszonylag egyszerűen személyre szabható.

A bűvös 86-os
A típusjelzésben szereplő szám egyfelől tisztelgés a Corolla Levin AE86 lenyűgöző vezethetősége, illetve tulajdonosaival és szerelőivel ápolt egyedi, szoros kapcsolata előtt. Másfelől viszont egy egészen más, meghatározó szerepet is játszott a Toyota új sportkocsijának fejlesztése során.

A jármű gyári fejlesztési kódja is 086A volt. A boxermotor azonos furat-löket aránya (86 mm x 86 mm) nemcsak műszakilag ideális, hanem a Toyota 2,0 literes sportmotorjainak gazdag hagyományához is hű. A Toyota 2000GT legendás 3M motorja, vagy a Supra 1G-G erőforrása mind soros hathengeresek voltak, azonos furat-löket aránnyal (75 mm x 75 mm). A Celica és az MR2 soros négyhengereseiben szintén négyzetes furat-löket aránnyal (86 mm x 86 mm) találkozhattunk. Hogy tovább fokozzuk a számmisztikát, eláruljuk, hogy a GT86 krómozott kipufogóvégének átmérője is pontosan 86 milliméter.

A vezető köré rendezve
A teljes egészében a vezető köré rendezett cockpit látványos, praktikus és ergonomikus, minden funkció egy arasznyira van a kormányt megragadó kezünktől. A vízszintes műszerfal-kialakítás révén az autós könnyebben érzékelheti a jármű dőlését. A nagyméretű fordulatszámmérő körül három műszer látható, a fordulatszámmérő közepén látható a digitális sebességmérő kijelzője – zárt pályás tesztünkön 187 volt a legnagyobb szám, amit mutatott, de volt kolléga, aki kettő híján kétszázzal hajtotta a kocsit -, akárcsak a vörös váltófény, ami segít a vezetőnek eltalálni az optimális váltási pillanatot.

A GT86 sportos jellegét kihangsúlyozó kormánykerék átmérője mindössze 365 mm – ez az eddigi legkisebb Toyota-volán. A kormánykerék szarvasbőr burkolatát a tesztpilóták visszajelzései alapján készítették, fogása jó.

Az összes Toyota-modell közül ebben az autóban került a legalacsonyabbra a vezető csípőpontja (mindössze 400 mm), így a GT86 vezetői testhelyzete 7 milliméterrel alacsonyabb, mint a Porsche Caymané.

Utasterének különlegessége a világon elsőként alkalmazott, keret nélküli visszapillantó tükör. Ez a tetszetős, könnyű kialakítás maximális kilátást engedélyez hátrafelé, ugyanakkor a lehető legkisebb mértékben akadályozza az előretekintést. A cockpit vezetőközpontú hangulatát tovább erősíti a középkonzolon elhelyezett motorindító nyomógomb, a szénszálhatású betétek, a sportos, teljesen fekete tetőkárpit, a vörös öltések, a repülőgépeket idéző billenőkapcsolók és az alumínium pedálsor.

Hogy a hátsó két ülést minek tették bele, nem tudom, talán adózási szempontból egyes piacokon előny a négy ülés – oda felnőtt ember be nem fér, gyerek és kutya pedig nem való a szerpentinen száguldáshoz. Isofix bekötés azért a biztonság kedvéért van benne.

Motor, futómű, műszaki megoldások
A Subaru új fejlesztésű, 1998 köbcentiméteres, négyhengeres boxermotorját a Toyota D-4S technológiája egészíti ki. A szívócsőben és a hengertérben (direkt befecskendezés) alkalmazott kettős befecskendezés révén a D-4S rendszer a motor fordulatszámával összhangban is egyaránt képes biztosítani a hengerekbe történő direkt és a hagyományos (szívócsőbe történő) egyidejű befecskendezést; vagy kizárólag a közvetlenül hengerekbe történő direkt befecskendezést. Ennek köszönhetően a levegő és az üzemanyag keverése minden fordulatszám-tartományban egyenletes – így a gázreakciók jobbak, s a fogyasztás és a károsanyag-kibocsátás a teljesítmény és a nyomaték feláldozása nélkül is javítható.

A modell elnevezését idéző, 86 x 86 mm-es furatával és löketével a ‘négyzetes’ motor nemcsak takarékosan, hanem rendkívül kiegyensúlyozottan is működik. A GT86 vadonatúj fejlesztésű blokkja és 16 szelepes hengerfeje segít a magas fordulatszám elérésében és a magas, 12,5:1 sűrítési arány megvalósításában.

A dugattyú tömegét minimumra csökkentették, hosszát pedig a magas fordulatszám érdekében optimalizáltuk. A dugattyútető alakját is a közvetlen befecskendezés és a magas sűrítési arány elvárásaihoz igazították. A forgattyúcsap átmérőjét 50 milliméterre növelték, hogy nagy fordulatszám mellett is merev maradjon, s ugyanilyen szempontok szerint optimalizálták a hajtókar formáját is.

A motor alacsony építése érdekében a szívórendszer előre került, a szívócsonk pedig – ugyancsak a blokk alacsony tömegközéppontja miatt – alacsonyan helyezkedik el. A kipufogórendszer függőleges méretei lehetővé tették a motorblokk lehető legalacsonyabb pozícióban való elhelyezését, a rendszer középső csőszakaszának kialakítása pedig segített az autó hasmagasságának csökkentésében.

A Toyota mérnökei a szárazkarteres kenési rendszer méreteinek megfelelően alakították ki az olajteknő kompakt formáját. A laposabb olajteknő lehetővé tette a motorblokk tömegközéppontjának lejjebb helyezését. A teknő belsejében kialakított terelőlapok a hatékonyabb kenés érdekében összegyűjtik a motorolajat.

Az új négyhengeres boxer szabadon pörög 7400-as fordulatszámig; ezen a ponton egy váltásra figyelmeztető jelzőfény villan fel a műszerfalon. A túlpörgetés elleni védelem nem hirtelen veszi el a gázt, hanem jól érezhetően, lassan korlátozza a motor fordulatszámát.

A szívó- és kipufogóoldali szelepnyitás kiegyenlítettsége miatt a motorhang élvezetes. Bár kifele nem hallatszik, a sofőr azért élvezheti a sportkocsis hangulatot, mert a hangot közvetlenül vezetik be az utastérbe. Amikor a kipufogó gázlengései meglökik a hangátalakítót, az olyan frekvenciájú rezgéseket kelt, amelyek optimalizálják a szívóoldali hangot. Ez az optimalizált hang közvetlenül, gumitömlőkön keresztül jut az utastérbe. Kis gázadásnál a rendszer stresszmentes, lágy hangon működik, padlógáznál azonban vérpezsdítő, sportautós szívási zajokat generál.

A boxermotorhoz hatfokozatú manuális és hatfokozatú automatikus sebességváltó csatlakozhat. A jó fogású, rövid úton járó váltókar gyors és pontos kapcsolást biztosít. Az I., II. és III. sebességfokozatoknál háromszoros szinkronizálást alkalmaztak, s a rendkívül szilárdnak érződő csuklószerkezet sima, mégis határozott kapcsolásokat biztosít – nemcsak menet közben, hanem akkor is, amikor az autó áll.

A Toyota által tervezett hatfokozatú, a kormány mögötti váltófülekkel is kapcsolható automatikus váltómű közvetlenül reagál a vezető utasításaira, hiszen a világ leggyorsabb, 0,2 másodperc alatt kapcsoló hidrodinamikus nyomatékváltója működik benne.

A gyors fokozatváltásokra képes egység hatékonyan támogatja a sportos vezetési stílust az M (manuális) és a sport üzemmódban, ahol a felfelé kapcsolások során a sebességváltó a gyors gázreakcióra helyezi a hangsúlyt, és ezzel rendkívül gyors váltásokat tesz lehetővé. Ugyancsak a sportos vezetési stílust szolgálja, hogy a visszakapcsolások során a rendszer automatikusan gázfröccsöt ad, felpörgetve a motort a következő fokozat sima kapcsolásához, így a váltás extrém módon rángatásmentes és gyors lesz.

Ebben a méretkategóriában egy 2,0 literes motorral szerelt autó tömege mintegy 1300 kiló, de a Toyota úgy döntött, hogy ezt 1200 kiló körüli értékre kell csökkenteni, hiszen így biztosítható a kiváló teljesítmény-tömeg arány. Az autó saját tömegét sikerült mindössze 1239 kilóra csökkenteni. Az ideális egyensúly érdekében mind a motor, mind pedig a vezetőülés a lehető legalacsonyabbra és leginkább hátra került, így a GT86 53:47 arányú súlyelosztással büszkélkedhet.

Az első és hátsó kanyarstabilizátorokat tartalmazó futóműben elöl MacPherson rugóstagot, hátul kettős keresztlengőkaros szerkezetet alkalmaztak.

A GT86 koaxiális elektromos szervokormánya gyors, közvetlen és pontos irányítást biztosít. Az elöl 294 milliméteres, hátul pedig 290 milliméter átmérőjű, belső hűtésű tárcsafékek gyors és biztos fékezést tesznek lehetővé. A GT86 alapfelszereltségének része a blokkolásgátló (ABS), az elektronikus fékerőelosztó (EBD), a kipörgésgátló (TRC) és fejlett, három üzemmódban működő járműstabilitás-vezérlő (VSC).

A váltóalagút tetején elhelyezett gombbal aktiválható VSC sport beállítás szélesebb tartományban engedélyezi az autó oldalirányú csúszását, így a vezető a stabilitás feláldozása nélkül is jóval dinamikusabban autózhat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Biró Csongor Autó

Toyota Yaris teszt: kívül kicsi, belül nagy

Érett pofával, férfias tekintettel, de női bájjal támad októbertől a Toyota Yaris harmadik generációja. A kisautó jól vezethető, motorjai takarékosak, felszereltsége gazdag is lehet, ára pedig jelzi, hogy leendő vásárlója Toyota minőséget, értéktartást és megbízhatóságot választott. A cégeknek is kelleti magát, sőt a Facebook-függők is beleszerethetnek.

Biró Csongor Autó

Toyota RAV4 teszt: hatodik érzék

A megújult Toyota RAV4 szép lett, képességeit közúton és terepen is kamatoztathatja sofőrje. Nyugodt, finom autó, amelyben bő erőtartalék pihen. Barátságos kompromisszum azoknak, akik keverik a városi és a vidéki létet. Elfér egy pláza mélygarázsának szerpentinjein, de a sáros, havas és meredek földúton is elboldogul.

Biró Csongor Autó

Toyota Avensis teszt: főnöki Toyota

A 2012-es modellévre megújított Toyota Avensis sokban nem változott, de amiben igen, az az előnyére vált. Legjobban felszerelt, kombi változatát próbáltuk ki erős és kifejezetten takarékos motorral. Soha rosszabb vezetői kocsit.

Biró Csongor Autó

Teszteltük az új Toyota Yarist

A Toyota trendi kütyüvel, jó színekkel, az elődnél tágasabb beltérrel és használható csomagtartóval indítja harcba sikeres örökzöldjét, a Yarist. Hogy mennyire ragyog majd régi fényében a kisautó csillaga, azt nem a haldokló magyar piac fogja megmutatni.

Biró Csongor Autó

Vezettük a hibrid Toyota Yarist

Nem sokáig maradt egyedül a kisautók között eddig egyedüliként hibridet kínáló Honda. A Toyota újdonsága ráadásul full hibrid, azaz önálló elektromos üzemmódra is alkalmas. Ára meglepetés, 4,59 millióért jól felszerelt, szép, szerethető, takarékos és modern kocsit kapunk. Komoly versenyt teremt házon belül is: az Auris hibridtől és a dízel Yaristól lop vevőket.

Biró Csongor Autó

Toyota Land Cruiser teszt: jó kocsid van, hallod-e?

Nem számít még öregnek egy hatvanéves. Pláne, ha japán, pláne, ha Toyota, pláne, ha Land Cruiser. Kipróbáltuk a hatvanéves évfordulós modellt. Több mint 2000 kilométert tettünk meg, vezettük komoly terepen, autópályán és még folyóban is.

Biró Csongor Autó

Toyota Auris HSD teszt: jobb a hibrid, mint a dízel

Kényelmes, otthonos és takarékos családi autó az Auris hibrid. Ha nem hagytam volna abba az agykontrollt 10 éves koromban, még mielőtt igazán elkezdtem volna, mára képes lennék minden magyart leküldeni alfába, hogy amikor magukhoz térnek, az autót mint fogalmat a hibridautó fogalmával azonosítsák. A totális néphülyítés eredményeként aztán mindenki csak hibridet, többek között Auris HSD-t vásárolna. Még mielőtt South Parkos plágiummal vádolnának, tényleg azt gondolom, hogy az állami, önkormányzati, vállalati flottákban csak ilyeneknek lenne szabad közlekednie. Tisztelet azoknak, akik mutatóban ugyan, de ilyennel járnak.

Biró Csongor Autó

Toyota Avensis teszt: utazó ügynök

Új, üzleti, üzletkötői felszereltséggel tettük próbára a Toyota Avensist. Ezúttal a leggyengébb dízelmotorral választottuk. A halovány menetteljesítményért visszafogott fogyasztás kárpótolt.

Biró Csongor Autó

Gyorsteszten a Toyota FCHV-adv – így autózhatunk olcsón

A hidrogénes, tüzelőanyag-cellás járművek legnagyobb hátránya, hogy rövid a hatótávjuk. Nem úgy a Toyota szériagyártásra kész vízzel működő autójának, amellyel akár 690 kilométert is megtehetünk tankolás nélkül. A jövő különleges Toyotáját a Michelin Challenge Bibendum 2011 rendezvényen vezethettük.

Biró Csongor Autó

Toyota Hilux teszt: élmunkás fukszban

1967-es bevezetése óta világszerte több mint 13 millió példányban talált gazdára. A Frankfurti Autószalonon mutatkozott be az izmosabb, tisztább üzemű, technikailag fejlettebb, kényelmesebb és csicsásabb Toyota Hilux. A 2012-es modellévre új orrkialakítást kapott a Hilux. A nagy kocsi terepjárós karakterét hangsúlyozza az új első lökhárítóba vágott méretes légbeömlő, amit kétoldalt a beépített ködfényszórók határolnak. Kipróbáltuk a háromliteres motorral szerelt parádésan felextrázott változatát.