szerző:
Mészáros Sándor
Tetszett a cikk?

Minden korábbinál komolyabb az idei feladata a Forma-1 üzemanyagszállítóinak, köszönhetően az új motorszabályoknak és a felhasználható üzemanyag-mennyiséget korlátozó regulának. A részleteket a Magyar Nagydíj pénteki napján Guy Lovett, a Shell F1-es technikai menedzsere vázolta fel a hvg.hu-nak.

Az otthoni főzőcskézésekből is jól tudható, hogy amikor kevesebb hozzávalóból kell ugyannyi ételt összehozni, az sohasem egyszerű feladat, pláne akkor, ha az ízekre és minőségre is figyelni kell. Ugyanilyen helyzetben találták magukat az idei évre a Forma-1-es csapatok üzemanyag-szállítói is: a 2,4 literes, V8-as, atmoszférikus erőforrásokat 1,6 literes, V6-os turbók váltották fel hibrid rendszerekkel megspékelve, ráadásul a szabályalkotók 100 kilogrammban korlátozták a futamokon felhasználható üzemanyag mennyiségét, ami nagyjából 30 százalékkal kevesebb, mint amennyit a tavalyi versenyeken használhattak fel a csapatok egy-egy autóban.

Shell

A versenyüzemanyagoknak az FIA szigorú előírásai szerint nagyjából 90 százalékban meg kell egyeznie a közúti autókban is használt üzemanyaggal, további kikötés ráadásul, hogy a benzin minimum 5,75 százalékát bio-komponenseknek kell alkotnia. Ez további szűkíti a gyártók mozgásterét: „Az új szabályok komoly korlátok közé szorítanak bennünket, ráadásul  az üzemanyagon keresztül nyerhető teljesítmény idén minden korábbinál jelentősebb és ez komoly terhet ró ránk” – ecsetelte Guy Lovett, a Shell Forma-1-es technikai menedzsere azon a sajtóeseményen, amelyet a Magyar Nagydíj nyitónapján tartottak a Hungaroringen.

Mint Lovett kifejtette, az idei regulákhoz szabott üzemanyagok fejlesztése már a szabályok véglegesítésekor, nagyjából három évvel ezelőtt elkezdődött. „Az előrehaladás a kezdet kezdetén volt a legnagyobb mértékű. Az előrehaladott fázisban már rendkívül keményen kell dolgozni a legapróbb előrelépésért is. Nálunk egy nagyjából ötven fős, szakértőkből álló csoport dolgozik folyamatosan a Forma-1-es üzemanyagok fejlesztésén, a kivizsgálandó ötleteket pedig egy még szélesebb kör szolgáltatja, amely akár ezer fős is lehet. Minden ötletnek utánanézünk és kivizsgáljuk, hogy lehet-e hasznosítani. Ha igen, akkor neki is látunk a megvalósításnak” – fogalmazott a szakember.

Shell

A Shellnek több nagy ellenfele is van a Forma-1-ben: Totalt a Renault-erőforrásokat használó csapatok tankolnak, míg a Petronas az idén domináló Mercedes partnere, s bár Mercedes-szív dobog a McLarenekben is, a wokingi együttes kiemelt partnere a Mobil 1. Arra a kérdésre válaszolva, hogyan tudja a Shell érdemi előnyhöz juttatni a Ferrarit, Lovett az optimalizálással érvelt

„Azok az üzem- és kenőanyagok, amelyeket a Ferrarinak szállítunk, száz százalékig a Ferrari erőforrásához lettek szabva. A Forma-1-ben jelenleg három gyártó szállít erőforrásokat és a termékeik között vannak apróbb különbségek, így semmi kétség afelől, hogy az üzemanyagok terén is szükségesek kisebb-nagyobb eltérések ahhoz, hogy azok teljes egészében az adott erőforráshoz legyenek optimalizálva. Ennek érdekében mi kizárólag erre a csapatra összpontosítunk és kutatások, fejlesztések területén mindent megteszünk a fejlődés érdekében” – mondta a szakember.

Shell

Nem véletlen, hogy az FIA az üzemanyagok összetételére szigorú szabályt dolgozott ki, ennek célja ugyanis az, hogy a Forma-1-ben alkalmazott technológiai megoldások közül minél többet lehessen átültetni a közúti autózás világába is. Ezek egyike a súrlódást módosító technológia, amely a Shell prémium üzemanyagaiban található meg és teljes egészében a Forma-1-es programnak köszönhető.

„Ez egy adalékcsomag, amelyet a Forma-1-ben fejlesztettünk a Ferrarival és arra terveztük, hogy eljusson a motor nehezen hozzáférhető és nehéz körülmények között működő részeibe. Ezeken a részeken az adalék csökkenti a kopás mértékét, illetve javítja a hatékonyságot és a teljesítményt” – ecsetelte a technológia lényegét Lovett.

A Shell kenőanyagok frontján is komoly hátteret biztosít a Ferrarinak, a versenyek helyszínén egy mobil laboratóriumot is működtetnek azért, hogy Fernando Alonso és Kimi Räikkönen autójából minden egyes gyakorlás után azonnal elemezni lehessen az olajmintát, következtetve ezzel a hajtómű állapotára. Persze az idei szezon jól mutatja, hogy az olajtársaság hathatós támogatása nem feltétlenl elég a dicsőséghez: a maranellói vörösöknek idén sem úgy megy, ahogyan szeretnék, a gárda tíz forduló után csak a 4. helyen áll a konstruktőri tabellán, míg a versenyzők közül a spanyol a 4. pozíciót birtokolja, míg a finn csak a 12. helyet mondhatja magáénak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!